anadoluverumelimedya.com

Ve 16 Nisan referandumu Avrupa Mahkemesi’ne taşındı

Türkiye’den bir grup sivil toplum kuruluşu, 16 Nisan referandumunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gündemine taşıdı.

Reklam alanı

DWelle Türkçe, Strazburg mahreçli haberinde aralarında Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Halkevleri ve Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı’nın da yer aldığı kuruluşların AİHM’e 8 bireysel dava başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

Başvurularda Yüksek Seçim Kurulu’nun 560 sayılı itirazların reddi kararının hedef alındığı belirtilirken bu karara karşı iç hukukta itiraz olasılığı bulunmamasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin mahkemeler önünde etkin başvuru hakkıyla ilgili 13’üncü maddesine aykırı olduğunun savunulduğuna dikkat çekildi.

Bu arada, AİHM’nin bu başvuruyu esastan görüp görmeyeceğine ilişkin kararını ne zaman vereceği henüz bilinmediğinin belirtildiği haberde, “AİHM’e yapılan başvurunun çoğu CHP’li 200 kişilik bir grubun katılımıyla gerçekleştiği “belirtildi.

Grubun AİHM’e başvuru sonrası Avrupa Konseyi binası önünde toplanarak CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanışını protesto ettiği, CHP’nin “Adalet Yürüyüşü”ne destek verdiği vurgulandı.

odatv

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.