anadoluverumelimedya.com

Balıkesirli zeytinciler yasa değişikliğine karşı

Burhaniye’de bir araya gelen zeytinciler, TBMM’ye taşınan Zeytin Ağacı Koruma Kanunu değişikliğine karşı çıkarak zeytinlik alanların yok edilmemesini istedi.

Reklam alanı

 

Ahmet Ertan / Burhaniye

Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’nde bir araya gelen körfez bölgesinde üretim yapan zeytinciler, TBMM gündemine taşınan Zeytin Ağacı Koruma Kanunu değişikliğine karşı çıkarak zeytinlik alanların yok edilmemesini istedi.

Burhaniye Çevre Platformu öncülüğünde bir araya gelen zeytin üreticileri 3 bin 573 sayılı Zeytin Ağacı Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istemedi. Cumhuriyet Meydanı’nda yağmur altında bir araya gelen zeytin üreticileri, yarın TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda ele alınacak yasa değişikliğine Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve Burhaniye Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Sarıbaş da katıldı.

Çevre Platformu Başkanı, avukat Filiz Sonsuz, tasarının komisyondan ve meclis genel kurulundan onaylanarak geçmesi halinde zeytinlik alanların tanımının tamamen değişeceğini öne sürerek, şöyle dedi: “Zeytinlik alanın tanımını değiştiren, zeytinliklerimizi termik santrale, toplu konuta, sanayi tesislerine, maden ve taş ocaklarına dönüştürüp zeytini ve zeytin üreticisini yok edecek olan yasa tasarısı yarın görüşülecek. Biz bu yasanın değişmemesini istiyoruz”

Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Aydın Şansal da değişiklik ile birlikte dekarda 15 adetten az ağaç olan yerlerin zeytinlik sayılmayacağını söyledi. Şansal, şöyle konuştu: “Buna göre ülkede zeytinlik kalmayacak. Eski zeytinlikler seyrek dikildiği için bu vasfa uygun zeytinlik yoktur. Bütün zeytinlikler zeytinlik kapsamından çıkacak. Zeytinyağı ilaçtır. Ülsere çaredir. Yarayı iyileştirir. Zeytinyağı bebeğin kremidir, kanserin düşmanıdır. Yasanın geçmesi halinde, yediği içtiği her şeyden kuşku duyan halkın sağlıklı besine ulaşma hakkı engellenecek. Yasanın geri çekilmesini istiyoruz.”

Konuşmaların ardından katılımcılar, meydandaki zeytin ağacına dileklerini yazdıkları kağıtları astı. Zeytinciler, açıklamanın ardından dağıldı.

aydınlık

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.