anadoluverumelimedya.com

Vatan Partisi’nden sözde soykırım anıtına engel

İsveç’in Norrköping kentinde yapılmak istenen sözde Süryani soykırım heykeli, Vatan Partisi’nin girişimleriyle engellendi.

Reklam alanı

 

İsveç’in gündemine ilk kez 1999 yılında gelen ve o zaman kabul edilmeyen sözde soykırım kararı 11 Mart 2010 tarihinde mecliste yapılan oylamada 130’a karşı 131 oyla onaylanmıştı. Bu tarihi oylamaya Yeşillerin Türk Milletvekili Mehmet Kaplan katılmadı. Böylece karar 1 oy farkla ve binbir siyasi ayak oyunuyla alınmış oldu. Ancak o zamanki sağ koalisyon hükümet ve ardından gelen sol koalisyon bu kararı işleme koyamadı.

BELEDİYE ISRAR ETTİ

Daha sonra bu karar gerekçe gösterilerek çeşitli belediyelerde soykırım anıtları dikilmesi için çalışılmaya başlandı. Süryanilerin yoğun olarak yaşadıkları belediyelerde de girişimler sürdü ve Södertälje, Botkyrka ve Norrköping belediyeleri soykırım anıtı dikme kararı aldılar.

Bu bölgelerde oturan duyarlı vatandaşlar kararın iptali için mahkemelere davalar açtılar ve Södertälje ve Botkyrka’da kararları iptal ettirmeyi başardılar. Belediye Başkanı Sosyal Demokrat olan Norrköping Belediye Meclisi de 20 Nisan 20015’te anıt dikme kararı almıştı. Norrköping’de oturmakta olan Vatan Partililer ve çeşitli Türk dernekleri temsilcileri belediye başkanı Lars Stjernkvist’i ziyaret ederek tarihi gerçekleri anlattılar ancak belediye kararında ısrar etti ve şehrin en güzel yerinde, belediye parkında anıt için temel atma töreni düzenlendi.

YASAYA AYKIRI

Bunun üzerine Vatan Partisi sözde Süryani soykırım heykeline karşı hukuk savaşı başlattı. Norrköping’de yaşamakta olan Vatan Partisi üyesi Kenan Gündoğdu, Türk Avukat Sadık Kutlu aracılığıyla heykele itiraz etti. Kenan Gündoğdu belediyenin uluslararası alanda tartışmalı bir konuda tavır almasının belediyeler yasasına aykırı olduğunu, böyle bir anıtın belediyedeki küçük bir azınlığı ilgilendirdiğini ve heykel için gösterilen yerin herkese ait bir kamu alanı olduğunu vurguladı. İki yıllık bir mücadeleden sonra Norrköping Yüksek Mahkemesi önceki gün aldığı kararla Norrköping Belediyesi’nin 20 Nisan 2015 tarihinde almış olduğu anıt dikme kararını iptal etti. 8 Haziran 2017 tarihine dek karara itiraz edilebilecek.

MAHKEME İTİRAZI REDDEDECEKTİR

Avukat Sadık Kutlu konuyla ilgili açıklamasında karşı tarafın üst mahkemeye itiraz edeceğini beklediklerini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: Ancak bu kararın incelenmeye alınması için, ictihat açısından bir önemi olması gerekmektedir. Kanımca, Högsta Förvaltningsdomstolen (Yüksek İdari Mahkeme) kararı incelemeye almadan itirazı reddedecektir. Karar aynı zamanda diğer belediyeler için de bağlayıcıdır.

aydınlık

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.