anadoluverumelimedya.com

Oy ve Ötesi: Oy ver, oyuna sahip çık!

Oy ve Ötesi Derneği 16 Nisan referandumunda oyların güvenilirliğini gözeten yeni bir yazılım geliştirdiğini duyurdu. T3 yazılımı sayesinde, siyasi partiler aracılığıyla elde edilen ve tüm Türkiye’den gelen sandık sonuç tutanaklarının, resmi sonuçlarla karşılaştırılıp sağlamasının yapılacağı bildirildi

Reklam alanı

Oy ve Ötesi Derneği 16 Nisan referandumunda oyların güvenilirliğini gözeten yeni bir yazılım geliştirdiğini duyurdu. T3 yazılımı sayesinde, siyasi partiler aracılığıyla elde edilen ve tüm Türkiye’den gelen sandık sonuç tutanaklarının, resmi sonuçlarla karşılaştırılıp sağlamasının yapılacağı bildirildi. Oy ve Ötesi Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Elif Soytürk, “Tüm Türkiye’de tutanak gönüllülerimiz var. Sen de dahil ol” diyerek yurttaşlara çağrı yaptı. Derneğin üç yıl önce kuruduğunu belirten Soytürk sorularımızı yanıtladı:

Ne sağlıyorsunuz?

Seçimden 12 saat sonra sadece siyasi partilerle elimizdeki sandık tutanak sonuçlarını paylaşıyoruz. ‘Şu şu illerde şu farklılıklar var ve oranlar şunlar’ gibi bilgilendirmeler ve yönlendirmeler yapıyoruz. Sonuca etki eden bir fark var mı yok mu bunları belirliyoruz.
Örneğin 2014 seçimlerinde Yalova’da CHP ve AKP oyları birbirine çok yakındı. İtirazlar edildi. Tekrar seçim yapıldı. O sürece bizim katkımız yadsınamaz. Siyasi partilerden teşekkür mesajları almıştık. Geçmiş deneyimlerimizde ortalama binde ikilik bir farkla sağlamalar yaptık. T3 yazılımımızı kullanan gönüllülerimiz oy verdikleri sandıklarına sahip çıkabiliyor. Telefonlarına ‘T3 Tutanak Gönder’ programını indirmeleri yeter. İlkemizi şöyle özetleyebilirim: Oyunu ver, verdiğin oya sahip çık.

Yurttaşların ilgisi ne durumda?

Ana haber bültenlerinde tanıtımlarımızı sürdürüyoruz. Sosyal medya üzerinden yüz binlerce insana ulaşıyor, sahip çıkmalarını teşvik ediyoruz. Kullanımı gayet kolay bir yazılım hazırladık. Saat başı beş yüz indirme söz konusu.

Gelecekte hedefleriniz ne?

Kuruluş amacımız yurttaşları bu sürece dahil etmekti. ‘Verdiğim oy hiçbir işe yaramıyor’ algısını yıkmayı da amaçlıyoruz.
Seçmene şöyle sesleniyoruz: ‘Kurduğumuz sistem tamamen kontrola açık. İzler, dahil olur, kontrol edersen, seçimin güvenliği seninellerinde’. Ya da ‘sandık güvenliği cebinde’. Bu arada müşaitliğin zamanı geçmedi. Son dakikaya kadar sürecek. Siyasi partilere gidilip görev alınabilir.

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.