anadoluverumelimedya.com

Moskova’da 3’lü zirve: ABD’nin saldırısı tekrarlanırsa ciddi sonuçları olur

Son Dakika gelişmesi… Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova’da gerçekleştirilen 3’lü zirve sonrasında açıklamalarda bulundu. Lavrov, “Moskova, Tahran ve Şam, ABD’nin Suriye’nin egemenliğine saygı duyması gerektiğini düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Reklam alanı

Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen görüşmenin ardından Muallim ve Zarif’le birlikte kameralar karşısına geçen Lavrov, ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırısını ‘saldırganlık eylemi’ ve ‘uluslararası hukukun ihlali’ olarak gördüklerini yineledi.

Hem Moskova’nın hem de Şam ve Tahran’ın, Washington’ın ‘Suriye’nin egemenliğine saygı duyması gerektiğini düşündüğünün’ altını çizen Lavrov, “ABD ve müttefiklerinin Suriye’nin egemenliğine saygı duyması ve 7 Nisan’da meydana gelen olayın tekrarlanmaması konusunda ısrarcıyız. Zira böyle bir eylemin tekrarlanması, hem bölgesel hem de küresel güvenlik bakımından çok ciddi sonuçlar doğurur” ifadelerini kullandı.

‘İDLİB’DEKİ KİMYASAL SALDIRI İDDİASININ UYDURMA OLDUĞUNU GÖSTEREN KANITLAR ÇOĞALDI’

Sputnik’in haberine göre; Rusya ve İran’ın, İdlib’deki kimyasal saldırı iddiasını tarafsız şekilde inceleyecek bir komisyon kurulması önerisinin bloke edilmesi girişimlerinin, bu girişimde bulunan kişilerin ‘vicdanlarının temiz olmadığını’ gösterdiğini belirten Lavrov, İdlib’de meydana gelen olayın uydurma olduğunu gösteren kanıtların çoğaldığını söyledi.

İdlib’de kimyasal saldırı düzenlediyse bunun sorumlularının ortaya çıkarılması gerektiğini de kaydeden Lavrov, yaşananların, Suriye hükümeti ile muhalifler arasında başlayan görüşmeleri baltalama amacı taşıyan bir provokasyon olarak nitelendirdi.

Lavrov ayrıca, terörle mücadelesi ve Suriye’de barışın sağlanması için Şam’ı desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

aydınlık

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.