anadoluverumelimedya.com

Çin’den Suriye açıklaması

Çin, ABD’nin Suriye operasyonuyla ilgili olarak şu an için en acil görevin Suriye’deki durumun daha da kötüleşmesini önlemek olduğunu belirterek, ilgili tarafları Suriye’de zor sağlanan bu siyasi çözüm sürecini korumaya çağırdı.

Reklam alanı

Hua Chunying, Çin’in hangi amaçla olursa olsun, herhangi bir ülke, örgüt veya şahıs tarafından kimyasal silah kullanılmasına kesinlikle karşı çıktığını vurguladı.

Sözcü Hua, “Suriye’de düzenlenen kimyasal silah saldırısını kınıyoruz. Birleşmiş Milletler’in ilgili kuruluşlarının Suriye’de kimyasal silahların kullanılıp kullanılmadığına dair bağımsız ve kapsamlı soruşturma yapmasını destekliyor, tarihi sınavlardan geçebilen ve gerçeklere uygun bir sonuca varılmasını istiyoruz. ABD’nin operasyonuna ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Şu an için en acil görev Suriye’deki durumun daha da kötüleşmesini önlemek ve zor sağlanan bu siyasi çözüm sürecini korumaktır.”

Sözcü, bir gazetecinin ABD tarafının Suriye operasyonunun Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne yapılan bir uyarı niteliği taşıyıp taşımadığı sorusu üzerine şöyle konuştu: “Çin’in Kore Yarımadası nükleer sorununa yönelik tutumu değişmedi. Sorunun diyalog ve barışçı yollarla çözülmesinin tüm tarafların çıkarlarına uygun olduğunu düşünüyoruz. Çin, ilgili taraflarla beraber Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve bölgede barış ve istikrarın korunması için çaba göstermeye devam edecektir.”

aydınlık

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.