anadoluverumelimedya.com

Vatikan’dan Trump’a uyarı

Vatikan’da Papalık Konseyi İnsani Kalkınma Bakanı Kardinal Peter Turkson, Vatikan’da Papa 6. Paulus‘un kaleme aldığı, “Halkların Kalkınması” (Populorum Progressio) tamiminin yayımlanışının 50. yıl dönümü münasebetiyle yapılan basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Reklam alanı

Trump yönetiminin, göçmenlere yönelik yasak kararları ve iklim değişikliğiyle ilgili koruyucu tedbirleri kaldırmasına atıfta bulunan Turkson, bu adımların Vatikan’ı endişelendirdiğini belirterek, “Neyse ki ABD’de de Trump’ın politikalarına karşıt sesler ve görüşler mevcut. Göçmenlere yönelik yasak, Hawaii’deki bir yargıç tarafından engellendi” diye konuştu.

‘KATOLİK KİLİSELERİNİ LOBİ İÇİN KULLANABİLİRİZ’

ABD’deki Katolik kiliselerini, göçmen politikalarının değiştirilmesi için lobi faaliyetlerinde kullanabileceklerini dile getiren Kardinal Turkson, “Siyasi enstrümanlar yoluyla yavaş yavaş Trump’ın, aldığı kararları gözden geçirmeye başlaması ümit ediliyor” dedi.

Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Donald Trump‘ı adaylığı döneminde dile getirdiği Meksika sınırına duvar örülmesi yönündeki açıklamalarıyla ilgili, “Köprüler yerine duvarlar inşa etmeyi düşünen biri Hristiyan olamaz” ifadesini kullanmıştı.

aydınlık

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.