anadoluverumelimedya.com

Almanya’da “Türklerden alışveriş yapmayın” çağrısı

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’ndeki Emsland’a bağlı Lingen’de “Bir Alman demokrat” imzalı kimliği belirsiz bir kişinin, “Erdoğan’ın politikasından dolayı Türklerden alışveriş yapmayacağız” şeklindeki boykot çağrısı, Alman medyasında geniş yankı buldu.

Reklam alanı

Avrupa Postası’nda yer alan habere göre; 53 bin nüfuslu Hollanda’ya sınır olan Lingen’de 25 yıldır market işleten Yavuz ailesi, Facebook’ta bir açıklama yaparak ‘boykot mektubunu kabul etmiyoruz’ dedi. Aynı gün sosyal medyada açıklamanın altına yapılan 1300 yorumdan yüzde 99’unun aileye destek içerikli olduğu dikkat çekti.

Stern dergisi “Bir Alman demokrat” imzalı çağrıyı Hitler döneminde Yahudilerden alışveriş yapmayın şeklindeki karanlık kampanyayı hatırlattığını belirterek, Yavuz ailesinin sosyal medya üzerinden üzgün olduklarını içeren açıklamasına yer verdi.

Boykot çağrısına tepki gösteren Almanya doğumlu Yavuz ailesinin iki kızı Dilara ve Cansu, Stern dergisine konuştu. Kız kardeşler aile olarak Kürt kökenli olmalarına rağmen,“Lingen’de doğduk ve Lingen’in bir parçasıyız ve kendimizi de Alman olarak hissetmekteyiz. Annemiz 45 yıldır babamız ise 27 yıldır Almanya’da yaşıyor” dediler.

Aile adına yapılan açıklamada ise, Lingen’de 25 yıldır aile şirketi olarak market çalıştırdıkları ve bugüne kadar siyasi, kültürel ve dini içerikli açıklamalardan uzak durduklarına yer verildi. Bu mektubu tanımıyoruz denilen açıklamada, “Buna rağmen aynı düşüncede olanlar lütfen iş yerimize gelmesinler” denildi.

‘Bir Alman demokrat’ imzalı ‘Sevgili Yılmaz ailesi’ başlıklı o mektupta şu ifadeler kullanıldı:

“Ailem, arkadaşlarım ve çoğu Lingen vatandaşı taze sebze ve meyveyi uzun senelerdir sizin marketinizden almaktadır. Türk hükümeti ile Erdoğan ve diğerlerinin Almanya’ya yönelik hakaretleri duyulduğu ve göz önüne getirildiğinde oldukça kızgınız. Bunun için arkadaşlarım ve ben bundan sonra marketinizden alışveriş yapmayacağımıza karar verdik. Dostça selamlar. Aynı şeyin Türkler tarafından işletilen komşu Gril ve diğer işyerleri için de geçerli.”

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.