anadoluverumelimedya.com

McCain’den Votel’e: Erdoğan’ın ne kadar ciddi olduğunu anlamıyorsunuz

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı  Arizona Senatörü Cumhuriyetçi John McCain, Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı  Joseph Votel’e, “Türkiye’nin PYD/PKK konusundaki ciddiyetini yeterince  kavramadıkları için Rakka operasyonu yolunda ‘bir tren kazası’ öngördüğünü”  söyledi. McCain Votel’i sözünü keserek, “Erdoğan’ın bu konuda (PYD/PKK) ne kadar ciddi olduğunun anlaşıldığından emin değilim.” diyerek uyardı.

Orgeneral Votel, ABD’nin Afrika Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas  Waldhauser ile birlikte Silahlı Hizmetle Komitesinde Orta Doğu ve Afrika  operasyonları hakkında senatörlerin sorularını yanıtladı.

Arizona Senatörü McCain, Suriye’de özellikle ABD’nin PYD/PKK ile  işbirliği konusunda çok çetrefilli bir durum olduğunu ifade etti, DEAŞ karşıtı  operasyonlarda İncirlik hava üssünün ve ABD-Türkiye ilişkilerinin önemine vurgu  yaptı.

Reklam alanı

Geçen haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara‘da görüştüğünü ifade eden McCain, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “ABD’nin PYD/PKK  unsurlarına verdiği destek konusunda son derece rahatsız olduğunu” kaydetti.

McCain, konunun çok karmaşık olduğunun altını çizerek, Votel’e “Türkiye ile PYD arasında çatışmanın yaklaşmakta olduğunu ve böyle bir senaryonun kendisini endişelendirip endişelendirmediğini” sordu. Bu konuda kaygılandığını dile getiren CENTCOM Komutanı ise Türkiye ile PYD arasında bir çatışma olmaması için harekete geçtiklerini ifade etti.

“Türkiye olmasa şu an yaptıklarımızı yapamazdık”

McCain, PYD/PKK’yı kastederek, “Kürtlerin endişelerinden dolayı tamamen yanlış bir şekilde kendimizi Türklere karşı Ruslarla işbirliği yapmak gibi tuhaf bir duruma soktuk.” dedi. Votel ise Türkiye’ye karşı bir ittifak içinde olmadıklarını, Ankara’nın endişelerini anladıklarını ve DEAŞ’la mücadeledeki katkılarını gördüklerini savunarak, “Türkiye bu çabada önemli bir ortak. Türkiye olmasa şu an yaptıklarımızı yapamazdık.” dedi.

Votel, PYD/PKK ile ilgili söz konusu tansiyonu diyalog yoluyla düşürerek NATO müttefiki Türkiye ile uzun dönemli ilişkilere zarar vermeden  sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Ankara’nın PYD’yi en az DEAŞ kadar büyük bir tehdit olarak gördüğünü vurgulayan McCain, “Türkiye, PYD’yi terör örgütü olarak görürken, ABD’nin PYD ile  iş tutması gibi bir durumun içinden nasıl çıkılacak?” sorusuna ise Votel, askeri  liderlerin yanı sıra siyasi liderlerin de bu konuda çaba göstermesi gerektiğini  kaydetti.

“Erdoğan’ın PYD konusundaki ciddiyeti anlaşılmıyor”

McCain, Votel’in sözünü keserek, “Erdoğan’ın bu konuda (PYD/PKK) ne  kadar ciddi olduğunun anlaşıldığından emin değilim.” dedi.

McCain, sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle İncirlik’in kullanılmasında ve Türklerle işbirliğine  ihtiyaç duyulacak başka faaliyetlerde Türkiye’nin Rakka operasyonunda oynayacağı  rolü takdir ettiğimizden emin değilim, takdir edeceğimizi umut ediyorum. Bir  şeyler değişmezse burada bir ‘tren kazası’ görüyorum. Ve yönetimin, Erdoğan’ın Kürtlerin teşkil ettiği tehditi ne kadar ciddiye aldığını anladığından emin  değilim.”

“ABD hastalıkla değil belirtilerle uğraşıyor”

McCain ayrıca, ABD’nin Suriye stratejisini eleştirerek, “Hastalığı  ihmal edip belirtilerle uğraşıyoruz. Orta Doğunun alevler içinde kalması, ABD’nin  etkisinin hesapsızca kullanılması, Amerika’nın düşmanlarının cesaretlenmesi,  dostlarının küsmesi ve Amerika’nın seçeneklerinin daralması gibi sonuçlar  konusunda şaşırmamamız gerekir. Bu da maalesef yeni yönetimin miras olarak aldığı  bir şey.” dedi.

Rakka’nın en sonunda DEAŞ’tan alınacağını, ancak o gün yaklaştıkça  ABD’nin Suriye’deki temel sorunlardan kaçınamayacağını ifade eden McCain, Rakka  operasyonu sonrasında ülkedeki savaşın seyrinin nereye varacağı, PYD/PKK’nın  Suriye’deki kaderi ve ülkedeki İran destekli Radikal Şii gruplar ile Sunni  grupların etkisi konusunda ABD’nin ne yapacağının önemli olduğunu söyledi.

Bölgedeki diğer Kürtler de PYD’nin ideolojisini kabul etmiyor

Senato’daki oturumda PYD/PKK konusunda bir çıkış da Güney Carolina  Senatörü Lindsey Graham’dan geldi. Graham, Votel’e, Türkiye’nin PYD’nin askeri  kanadı YPG ile PKK terör örgütünü eşdeğer gördüğünü söylediğini ve örgütün  Komünist-Marksist bir ideolojiye sahip olduğunu dile getirdi.

Votel ise Türkiye’nin PYD/PKK ile ilgili görüşü ve örgütün Marksist  ideolojisi konularının farkında olduğunu aktardı.

Graham’ın, “Bu, sadece Türkiye ile sorun olmayacak aynı zamanda diğer  Kürt gruplar da grubun ajandasını desteklemediğinden YPG’yi fazla kullanma  konusunda dikkat etmemiz gerekmez mi?” şeklindeki sorusunda Votel, “Bunun önemli  olduğunu düşünüyorum. Bunun için biz Rakka gibi bir yeri alırken çoğunluğu  Araplarda oluşan bir güçle giderek buna dikkat etmeye çalışıyoruz.” diye cevap  verdi.

Rakka için gönderilen topçu birliği

ABD’nin Rakka operasyonuna topçu desteği vermek üzere 400 civarında  asker göndermesine yönelik bir soruya ise Votel, operasyondaki müttefik  kuvvetlere destek vermek ve devam eden ilerlemenin beraberinde getirdiği  fırsatlardan yararlanmak üzere kendisine verilen yetki ile böyle bir adım  attıklarını söyledi. Votel, hava desteği ile birlikte Rakka’nın kuzeyine  konuşlandırılacak olan topçu birliğinin önemli katkı sağlayacağını belirtti.

milliyet

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.