anadoluverumelimedya.com

Ahmet Şık: Referandum nedeniyle rehin tutulduğumu biliyorum

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteci Ahmet Şık, eşi Yonca Verdioğlu Şık ile yaptığı görüşmede verdiği mesajda pek çok tutuklu gibi “referandum tutuklusu” olduğunu bildiğini söyledi.

Reklam alanı

bianet’ten Ekin Karaca’nın haberine göre Şık’ın mesajı şöyle:

“Cezaevinde tutulan pek çok kişi gibi referandum nedeniyle rehin tutulduğumu biliyorum. Bugünün savcılarının da Cemaat’in savcılarından farkı yok. Dışarıda da olsam söyleyeceğim gibi, her türlü dikta rejimine onlar anlayana kadar, her dilde HAYIR!”

Neler yaşanmıştı?

Ahmet Şık, sosyal medya paylaşımları ve haberleri nedeniyle 29 Aralık 2016 Perşembe sabahı gözaltına alındı.

Ahmet Şık, Emniyet’te ifadesini alan İstanbul Basın Savcısı Fahrettin Kerim Yerli’ye verdiği beyanda “Mesleki faaliyetlerimin soruşturma konusu edilmesini meslek ahlakıma hakaret sayarım, kimsenin de haddine değildir” dedi.

Şık aynı gün tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği, 30 Aralık 2016’da, Şık hakkında “FETÖ/PDY ve PKK” propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklama kararı verdi.

Tutuklandıktan sonra Metris Cezaevi’ne götürülen Şık, 1 Ocak Pazar günü Metris’te, avukatı Can Atalay ile ses kaydı yapılamadığı için görüştürülmedi.

Şık’ın avukatları Fikret İlkiz, Can Atalay, Tora Pekin ve Abbas Yalçın 2 Ocak 2017’de Ahmet Şık’ın tutukluluğuna itiraz etti. İtiraz dilekçesinde “Ahmet Şık, hukukla ve gerçeklikle bağını tamamen koparmış soruşturmasında şüpheli yapılmış, aynı özelliklere sahip bir kararla da tutuklanmıştır. Hukuka, Anayasa’ya, yasalara, akla ve mantığa açıkça aykırı tutuklama kararına itiraz ediyoruz” dendi.

birgün

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.