anadoluverumelimedya.com

AKP’nin yapamadığını o yaptı: Sosyalist Enternasyonal’de PYD’ye geçit vermedi

Sosyalist Enternasyonal (SE) Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran, Kolombiya’da yapılan SE Konsey toplantısında PYD’nin alt kademe üyeliğinin tam yetkili üyeliğe çevrilmesi için yaptığı başvurunun reddedilmesini sağladı.

Reklam alanı

Kolombiya’nın Cartagena kentinde gerçekleşecek Sosyalist Enternasyonal toplantıları için buraya gelen Umut Oran, önceki gün yapılan Etik Komite toplantısına da katıldı. Üyelik başvuruları ve üyelik statülerinin değerlendirildiği SE’nin en önemli komitesinin de üyesi olan Umut Oran, PYD’nin tam üyelik başvurusunun reddedilmesini istedi. SE Etik Komite toplantısında konuşan Oran, “PYD’nin bölgede savaş suçu işleyerek insan haklarını ihlal ettiği Uluslararası İnsan Hakları kuruluşlarının resmi raporlarına da geçmiştir. Ayrıca PKK ile ilişkide olduğu da Türkiye tarafından bilinmektedir” dedi. Umut Oran’ın itirazının SE Yönetimince de paylaşılması üzerine PYD’nin tam üyelik başvurusu Etik Komite’de kabul edilmedi.

Dün akşam yapılan SE Kongre toplantısında PYD statülerinin yükseltilmesinin yeniden değerlendirilmesi için yeni bir girişimde daha bulundu ancak Umut Oran’ın komitede ortaya koyduğu argümanlar SE üyelerince yeniden dile getirilerek talep bir kez daha reddedildi!

16 NİSAN’DA DA ‘HAYIR’ DİYECEĞİZ

Bu gelişme üzerine Umut Oran, AKP hükümetinin PYD çelişkilerine de işaret ederek şu açıklamayı yaptı:

Türkiye’nin ilkeli durmaya en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde milletimizin çıkarları için PYD’nin alt kademe üyelikten kurtulup tam yetkili üye olmasına ‘hayır’ dedik. Ben bu ‘hayır’ın sembolik olarak da büyük önem taşıdığına inanıyorum. Nasıl bugün “hayır” dediysek 16 Nisan’da da aynı şekilde ‘hayır’ deyip ülkemizi büyük bir yanlışa sürüklenmekten kurtaracağız. Böylece yepyeni bir ülke inşa etmek için bir şans doğacak. O yeni ülkede Barzani’nin Kürdistan bayrağı Atatürk’ün adını taşıyan havaalanında ve Çankaya Köşkü’nde dalgalanmayacak. BOP hayranları ve kırmızı halılarla karşılanan Türkiye karşıtları her platformda yenilgiye uğratılacak. ‘Hayır’ demeyi başardığımızda tıpkı PYDkonusunda olduğu gibi ülkemizin çıkarları her yerde aralıksız savunulacak.

 

 AKP’NİN HATALARIYLA UĞRAŞIYORUZ!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda sınırı özel olarak açıp resmi geçit yaptırdıkları PYD’yi halen resmi prosedürü tamamlayıp Bakanlar Kurulu kararıyla terör örgütü olarak ilan etmemiş olan AKP Hükümeti Türkiye’yi dış ilişkilerinde zorda bırakmaktadır. Maalesef AKP’nin yanlış politikaları sebebiyle uluslararası platformlarda Türkiye’nin çıkarlarını savunurken büyük zorluklarla karşılaşıyoruz. Her yerde “AKP’nin yarattığı çelişkileri” ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. Neyse ki CHP’nin uluslararası itibarı AKP’nin yanlışlarını aşmamızı sağlayacak kadar yüksek. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her yerde Türkiye’nin menfaatlerini korumaya devam edeceğim.
Odatv.com

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.