anadoluverumelimedya.com

Kocasakal: Bedelini ödeyecekler

İstanbul Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal, referandumla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Değişikliği sunarak Türk milletini aptal yerine koyanlar, bedelini ödeyecekler” ifadelerini kullandı.

‘İNSANLARA HİÇBİR ŞEY ANLATAMIYORLAR’

Reklam alanı

Başlatılan ‘Evet’ propagandasının başarısız olduğunu ifade eden Kocasakal, “İnsanlara hiçbir şey anlatamıyorlar. Bir teklif getiriyorsunuz. Kural olarak benim buna hayır demek için bir argüman bile getirmeme gerek yok. Sizi bana bu konuda gerekeni getirmeniz lazım. Bugüne kadar Başbakan, Cumhurbaşkanı ya da destek olanların bununla ilgili getirdikleri tek bir somut argüman, gerekçe var mı, yok. ‘Cek’, cak’ ancak bu. İktidarın hazırladığı bir propaganda videosu var. Hakikatten hazin ve içler acısı. Çaresizliğin göstergesi. Ben hiçbir şey bilmesem ve bunu okusam, hiçbir riski almadan hayır derim.”

‘TÜRKİYE’NİN EYALETLERE BÖLÜNMESİNİN TEMELLERİ ATILACAK’

Rejim değişikliği ile karşı karşıya kalındığını iddia eden Kocasakal, sözlerine şöyle devam etti:
“AKP’ye oy vermiş yurttaşlarımız dahi ‘Biz sizi 15 yıl boyunca tek başına iktidar yaptık. Her türlü güç elinizdeydi. Hangi kanunu geçirmek istediniz de geçirmediniz? Ama şimdi sen artık saltanat istiyorsun. O kadar da değil’ diyorlar. Bu değişiklikle beraber kayıtsız şartsız Türk milletine ait olan egemenlik Türk milletinden gasp edilerek bir kişiye devredilecek. İkinci önermem, bu bir sistem değişikliği değil, apaçık rejim değişikliğidir. Bu değişiklikle beraber egemenlik tek bir kişiye denetimsiz halde devredilmiş olacağı için anayasamızın değiştirilemez olan ilk 3 maddesi değişmiş olacak. Anayasamızın ilk maddesi, Türkiye Devleti bir cumhuriyet diyor. Fakat bu değişiklikle birlikte Türkiye Devleti bunların kafasına göre cumhuriyet olmayacak, Türkiye Devleti bir saltanat olacak. Demokratik devlet değişmiş olacak, hukuk devleti ortadan kalkacak. Böylelikle değiştirilemez ikinci madde de değişmiş oluyor, Türkiye’nin eyaletlere bölünmesinin temelleri atılmış olacak.”

aydınlık

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.