anadoluverumelimedya.com

Ziraat Bankası’ndan PTT’ye, TÜRKSAT’tan BOTAŞ’a… Çok kritik karar

Hazinede bulunan kamu sermayeli şirketler ile özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisselerin; Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Varlık Fonu‘na devredildiği açıklandı.

Reklam alanı

Bakanlar Kurulu Kararı’yla yapılan devirde Ziraat Bankası, Borsa İstanbul, BOTAŞ, PTT, TPAO, TÜRKSAT, ETİ Maden, Çaykur, BİST Varlık Fonu’na aktarıldı.

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Varlık Fonu’na devredilen söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları ile iş planlarının, yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edeceği, uluslararası finans kuruluşları da dahil olmak üzere ilgili paydaşlarla sağlanan işbirliğinin sürdürüleceği belirtildi.

Açıklamada, Türkiye Varlık Fonu’nun söz konusu şirketleri, Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde yöneteceği kaydedildi.

TÜRKİYE VARLIK FONU YÖNETİMİ ANONİM ŞİRKETİ KURULMUŞTU

Başbakanlığa bağlı, ana faaliyet konusu fonların kurulması ve yönetimi olan, sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurt içinde kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek, stratejik, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek iddiasıyla Türkiye Varlık Fonu ve bu fona bağlı alt fonları kurmak ve yönetmek üzere Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kurulmuştu.

ARTIK DENETİM YOK, VERGİ YOK, İHALE YOK

Türkiye Varlık Fonu’nun geçen yıl kurulmasıyla birlikte tepkileri de beraberinde getirmişti. KHK ile kurulan Varlık Fonu ile birlikte aktarılan tüm şirketler Sayıştay denetiminden Meclis kararı olmaksızın çıkarıldı.

Türkiye Varlık Fonu’nun kurulmasıyla, kamu kaynaklarının ve bu şirketlerin; Meclis ve Sayıştay denetimi olmadan keyfi kullanımının önü açıldı. Bununla birlikte Cumhuriyet tarihinin en büyük özelleştirme hamlesinin de yapılabileceği uyarısı yapılıyor.

Üstelik varlık fonu kurumlar vergisinden muaf tutulurken, ihale mevzuatına da tabi değil.

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.