anadoluverumelimedya.com

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘Meclisten çekilme’ açıklaması

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin çıkışıyla başlayan erken seçim tartışmalarına CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Reklam alanı

Meclis’teki odasında bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yönetilemediğini ifade etti, “Türkiye seçime gitmeyecek de kim gidecek” diye sordu.

“TÜRKİYE YÖNETİLEMİYOR: Milletvekillerinin iradesine sınır getirmek, şantajla iradelerini yönlendirmek ahlaken de siyaseten de doğru değil. Eğer seçim varsa, seçim istenir ve seçime gidilir, bu kadar basit bir şey. Türkiye seçime gitmeyecek de kim gidecek? Zaten Türkiye şu anda yönetilmiyor. Bu yapıyla gitmez, bu yapı Türkiye’yi çok daha derin sorunlarla karşı karşıya getirecek.”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Meclis’ten çekilme ya da sine-i millet tartışmalarını doğru bulmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu sözlerine de yanıt veren Kılıçdaroğlu, AKP’nin rejim değiştirmek istediğinin altını çizdi, rejim ifadesinin sözlükteki anlamını hatırlattı. Rejim kelimesinin, Türk Dil Kurumu sözlüğünde “Bir devletin yönetim biçimi” anlamına geldiğini söyledi.

KULİSLER DE HAREKETLİ

Öte yandan Genel Kurul’da Anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri tartışmalı bir şekilde devam ederken, kulisler de bir o kadar hareketli.

Kulislerde, teklifin 2019’dan önce hayata geçebileceği konuşuluyor.

Hürriyetin haberine göre, teklifin olası hayata geçmesi durumunda Kasım 2017’de genel seçimlerin yapılabileceği tartışılıyor. Haberde, seçim barajının yüzde 10’dan 7’ye düşürülerek baraja takılma ihtimali bulunan MHP’ye jest yapılabileceği ileri sürüldü.

ulusalkanal.com.tr

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.