anadoluverumelimedya.com

İngiltere Başbakanı May’dan Türkiye ve Rusya’ya çağrı

AA

Reklam alanı

May, İngiltere‘nin başkenti Londra‘da temaslarda bulunan Yeni Zelanda  Başbakanı Bill English ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Başbakanlık‘ta  düzenlenen ortak basın toplantısında May, Brexit sürecini resmen başlatacak  Lizbon Antlaşması’nın 50. maddesini mart ayı sonundan önce işleteceklerini  hatırlatarak, “Gelecek hafta ise müzakerelerdeki amaçlarımızı açıklayacağım.”  dedi.

Birleşik Krallık ile Yeni Zelanda arasındaki ticaret hacminin geçen  yıl 3 milyar dolardan fazla olduğunu belirten İngiltere Başbakanı, ülkesinin  AB’den ayrılmasıyla birlikte iki ülke arasında bir serbest ticaret anlaşmasının  yapılmasının planlandığını ifade etti.

Suriye konusunun da görüşmede ele alındığını belirten May, şöyle  konuştu:

“Suriye’de geçen ay varılan kırılgan ateşkesi memnuniyetle  karşılıyoruz. Astana’da bu ay yapılacak görüşmelerde uygun koşulları oluşturmak  için Rusya ve Türkiye’nin ateşkese bağlı kalınması için nüfuzlarını kullanmaları  önemli. Müzakerelere geri dönülmesi için ortaya konulan çabaları destekliyoruz.  Çünkü, bu korkunç savaşa son vermenin tek yolu, gerçek ve kapsayıcı siyasi bir  çözüme geçiş süreci sağlamaktır.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 4 Ocak’ta yaptığı açıklamada,  ateşkese uyulması halinde Kazakistan‘ın başkenti Astana’daki görüşmelerin 23  Ocak’ta başlayacağını duyurmuştu.

Yeni Zelanda Başbakanı English de basın toplantısında, Birleşik  Krallık AB’den ayrıldığında iki ülke arasındaki güçlü ilişkilerin korunacağını  dile getirerek, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasına varmak için  görüşmeler yürütmeye hazır olduklarını kaydetti.

milliyet

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.