anadoluverumelimedya.com

İlhan Cihaner’den Anayasa Değişikliği hakkında şok eleştiri

CRI TÜRK FM’de yayınlanan Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu Manşet adlı programa konuk olan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner Anayasa Değişikliğinin Türkiye ‘deki siyasi atmosferi “ucube bir sisteme çevireceğini söyledi

‘MHP VE HDP DEVAM EDEMEZ’
CRI TÜRK FM’e stüdyo konuğu olan Cihaner: “TBMM’ye gelen anayasa değişikliği taslağının onaylanması durumda özgürlük, eşitlik, laiklik gibi Türkiye’yi bir arada tutan kavramların ortadan kaldırılması kaçınılmaz olacak. Fren ve denge mekanizmaları ortadan kaldırılıyor. Parlamentonun gücü ortadan kaldırılıyor ve bir sivil toplum haline geliyor. Başkanlık olmadığı için “Türk tipi başkanlık” diyorlar, başkancı sistem diyebiliriz. Bu ortamda çok partili parlamenter sistem olamaz. Bu gerçekleşirse MHP ve HDP’nin siyasi parti olarak devam etmeleri güç olacak. Arkasından dar bölge gelecek. Bu da etnik ve inançsal anlamda kutuplaşmayı artıracak. Küçük partilerin ve oyları dağınık olan partilerin aleyhine durum oluşacak. Hatta AKP’nin bile artık bir siyasi hareket, siyasi parti olarak devamı için bir gerekçe kalmayacak çünkü tüm güç başkan ve danışmanlarında yoğunlaşacak. Bir siyasi partinin kamu otoritesine etki etme, yönlendirme mekanizmaları ortadan kalkmış olacak. AKP de bir zombiye dönüşmüş olacak.” Diyerek günümüzde en çok tartışılan konulardan biri olan anayasa değişikliğine farklı bir bakış açısı ile yorum getirdi.

Reklam alanı

‘TERÖRÜN NEDENİ AVRASYA AÇILIMI DEĞİL’

CRI TÜRK FM’e açıklamalarda bulunan CHP milletvekili Cihaner ülkede yaşanan terörün birinci gerekçesinin “Türkiye’nin Suriye politikasındaki ve teröre yaklaşımındaki tutarsızlıklar ve yanlışlar” olduğu görüşünü dile getirdi.

Terörün toplumsal, sosyolojik, hukuki, güvenlik gibi birçok boyutunun yanı sıra bir de “Stratejik Derinlik deyip fiyaskoyla sonuçlanan Ortadoğu politikalarıyla iç içe geçmiş uluslararası ilişkiler boyutu olduğunu belirten Cihaner, “Ancak özellikle IŞİD terörünün Türkiye’nin Atlantik’le kırılma yaşayıp, Avrasya’ya yönelmesinin bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Zira Balyoz, Ergenekon kumpasları sırasında insanlar Avrasyacılar diyerek kriminalize ediliyordu” dedi.
O dönemlerde Avrasya ülkeleri için stratejik ortaklıktan çok, ticari ortak olarak söz edildiğini anlatan Cihaner, “IŞİD için ise “öfkelerini kontrol edemeyen gençler” deniyordu, ama o sırada o gençler Suriye’de insanların canlı canlı ciğerlerini, kalplerini söküp yiyordu. Şimdi Türkiye’de yaşadığımız vahşeti dünyanın birçok yerinde zaten hayata geçirmişti” diye konuştu. Cihaner, bu konuda şunları söyledi: “Türkiye, Rusya ve İran arasında Astana’da başlayacak süreç olumludur; bu, sadece Türkiye için değil, dünyanın güvenliği için de önemlidir. Umarım kalıcı barışla, ateşkesle sonuçlanır. Suriye’nin toprak bütünlüğünün de Suriye halkının karar vereceği şekilde sonuçlanmasını umuyorum. Keşke daha önce Türkiye’nin olayı Esad takıntısına çevirip bu süreçte katkısı olmasaydı.”

aydınlık

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.