anadoluverumelimedya.com

CHP’li vekiller sokağa döküldü: Bu mesele parti meselesi değil!

CHP milletvekilleri Anayasa değişiklik teklifiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Reklam alanı

CHP Milletvekilleri Dursun Çiçek, Barış Yarkadaş, Hilmi Yarayıcı, Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu, Selina Doğan, Gamze Akkuş İlgezdi, Oğuz Kaan Salıcı, Erdin Bircan, Gürsel Tekin, Gülay Yedekçi, Serdar Kuyucuoğlu saat 11.00’da Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde bir araya geldi. 12 milletvekili daha sonra anayasa değişikliği teklifiyle ilgili her bir ağızdan basın açıklaması okudu. Ankara’da ise aynı açıklama Güvenpark’taki CHP il başkanlığı önünde okundu. Burada ise bildiriyi CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç okudu.

“ANAYASA DEĞİŞMİYOR, REJİM DEĞİŞİYOR”

Türkiye’nin bütün illerinde CHP’liler tarafından eş zamanlı olarak okunan açıklamada özetle, “Anayasa değişmiyor, rejim değişiyor. Kapalı kapılar ardında kimse duymadan, basın olmadan vekillerimizin sesi, duvarlarda yankılanıyor. Bizi duyun gerçekleri bilmeniz gerekiyor; bu mesele parti meselesi değil. Bu mesele vatan, millet meselesi. Ekmek aş, özgürlük meselesi. Partili Cumhurbaşkanı adı altında tek adam rejimini, diktatörlüğü getiriyorlar” denildi.Okunan metin partililer tarafından kurulan standlarda vatandaşlara dağıtılacak.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Biz sizlerin vekiliyizi yemin ettik. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız şartsız egemenliğini korumak için ant içtik. Bizi dinleyin. Gerçekleri bilmeniz gerekiyor. Anayasa değişmiyor, rejim değişiyor. Kapalı kapılar ardında, kimse duymadan, basın olmadan, vekillerimizin sesi duvarlarda yankılanıyor. Bizi duyun, gerçekleri bilmeniz gerekiyor.

Bu mesele parti meselesi değil. Bu mesele vatan, millet, ekmek, aş meselesi, özgürlük meselesi. Partili Cumhurbaşkanı adı altında, tek adam rejimini, diktatörlüğü getiriyorlar. Irak’ta Saddam gibi, Libya’da Kaddafi gibi, Suriye’de Esad gibi, başbakanınız, bakanlarınız olmayacak, milletvekillerinizin yetkisi olmayacak. Yargı bir adamın emrine girecek. Hiç bir vatandaşın, vatandaş olarak hükmü kalmayacak, hakkı, hukuku kalmayacak.

Türkü ile Kürdü ile Lazı, Çerkezi ile Sünni’si Alevi’si ile biz halkız. Bu ülke hepimizin. Vatanımıza sahip çıkmayacak mıyız? Kanla, gözyaşıyla kazandığımız egemenliğe, Meclis’imize sahip çıkmayacak mıyız? Çıkmayacak mısınız? Bugün sahip çıkmazsak, yarın olmayacak.

Neden milli egemenliğimizi sorguluyorsunuz? Neden tüm gücü, yetkiyi bir kişiye bağlamaktan söz ediyorsunuz? Neden ey Cumhurbaşkanı, bizden egemenliğimizi istiyorsun? Cevap ver. Sen başkan olmadın diye mi çocuklarımız Suriye’de yakılıyor. Sen başkan olmadın diye mi Ergenekon’da general yaptığın FETÖ’cüler darbeye kalkışıyor. Sen başkan olmadın diye mi Dolar aldı başını gidiyor. Sen başkan olmadın diye mi 100 binlerce insan işsizliğe, açlığa mahkum ediliyor. Sen başkan olmadın diye mi yeni hapishaneler inşa ediliyor. Sen başkan olmadın diye mi askerimiz, polisimiz şehit ediliyor, canlı bombalar kentlerde insanlarımızı katlediyor. Cevap ver.

Bu ülkenin vatandaşları sizler de cevap verin. Geleceğimiz, çocuklarımız için, vatanımız, milletimiz için sizler cevap verin. Bu ülkemizin sorunu bir adamın ülkeyi yönetememesi mi yoksa diktatörlük hevesi mi yoksa milli egemenliğimiz mi? Yaşasın Türkiye. Yaşasın Cumhuriyetimiz. Yaşasın laik Türkiye Cumhuriyeti.”

birgün

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.