anadoluverumelimedya.com

Bulgaristan ve Yunanistan sınır tedbirlerini arttırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupayı mülteci geçişleriyle tehdit etmesi üzerine, Yunanistan ve Bulgaristan tedbirleri artırdı.

Reklam alanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Çok ileri giderseniz o sınır kapısı da açılır’ sözleri, komşu ülkeler Yunanistan ve Bulgaristan’ın sınır güvenliği tedbirlerini arttırmasına neden oldu. Türkiye sınırını gezen Bulgar Savunma Bakanı Nikolay Nençev, bir kaç saat içerisinde 2 bin askerin sınıra dağıtılabilmesi için yeni ve uzun vadeli planlar hazırlandığını söyledi.

Bulgar medyasına yansıyan haberlere göre, ‘Türk- Bulgar sınırı ulusal acil eylem planında 2’nci derece tehlikeli bölge’ olarak ilan edildi. Yeni ve uzun vadeli askeri planlamada gerekirse sınıra mülteci akınına karşın 2 bin askeri bir kaç saat içerisinde dağıtılabileceği bilgisine yer verildi. Bulgar basınına konuşan Savunma Bakanı Nençev şöyle dedi: “Gördüklerimden ve anladıklarımdan oldukça memnunum. Yaklaşık bir aylık bir süre içinde 350 kişiden fazla mülteci yakalandı. Buna çok yüksek bir not veriyorum. Mülteci krizi doğrudan Bulgaristan ulusal güvenliğini tehdit eden bir problemdir ve sınır güvenliği ile alakalı verilen görevlerde mümkün olduğunca ciddi olacağız. Gerektiğinde sınır bölgesine, sınır güvenliğini sağlamak için, verilen görevleri gerçekleştirmek için birkaç saat içinde yaklaşık olarak 2 bin asker dağıtılabilir.”

Steinmeier: Tutuklamalar ve basına yönelik tutumdan endişe duyuyoruzSteinmeier: Tutuklamalar ve basına yönelik tutumdan endişe duyuyoruz

Yunan basını ise Erdoğan’ın mültecilere ilişkin sözlerinin ardından uygulamaya geçtiğini öne sürerek, günlük 3 bin mültecinin Yunan sahillerine gönderileceğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin AB ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici olarak dondurulmasının ardından katıldığı KADEM Adalet ve Kadın Kongresi’nde “Kapıkule’ye 50 bin mülteci dayanınca feryat ettiniz. Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın sözleri komşu Yunanistan ve Bulgaristan’da mültecilere yönelik yeni tedbirlerin alınmasına neden oldu. Erdoğan’ın mültecilere ilişkin sözlerine yer verilen haberlerde Bulgar ve Yunanistan medyası, bunu ‘Avrupa’ya yönelik’ tehdit olarak nitelendirdi ve ‘ Erdoğan yine mültecilere sınırlarını açmak için AB’yi tehdit etti’ başlıkları kullanıldı. (DHA)

birgün

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.