anadoluverumelimedya.com

CHP’li Özel: Bozdağ o gece yasayı geçirmeye çalıştı

CHP’li Özgür Özel, AKP’nin önerdiği ‘cinsel istismarcıyla çocuğun evlendirilmesi’ yasa tasarısının görüşüldüğü akşamı ve yasanın arka planını anlattı

Reklam alanı

AKP’li 6 milletvekilinin imzasıyla meclise sunulan ‘Cinsel istismar suçlarında failin cezai hükmünün geri çekilmesini ve tecavüz ettiği çocukla evlendirilmesini’ öneren yasa tasarısına ilişkin CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yasanın geçirilimeye çalışıldığı gece ve sonraki süreçle ilgili açıklamada bulundu.

“Tasarı görüşmesinde sona doğru gelmiştik. Önerge Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın çantasından çıktı. Gözlerimle gördüm. AKP’li altı milletvekiline imzalatılıp sunuldu. İmzadan sonra fotokopisi çekilip, oylamaya 2 dakika kala bize verildi. Görünce gözlerime inanamadım.”

 

CHP'li Özel: Bozdağ o gece yasayı geçirmeye çalıştı

 

Önergeyi gördükten hemen sonra Bakan Bozdağ’ın yanına gittiğini anlatan Özel, Genel Kurul’a ara verilip konuşulmasını istediğini belirtti. Özel’in aktardığına göre Bakan Bozdağ bunu kabul etmedi. Bunun üzerine MHP ile ortak hareket edilerek yoklama ile oylamanın Salı’ya kalması için çalışıldı.

“Bu gece olmazsa Salı’ya hiç geçmez” 

Özel önergenin Salı gününe kalmasını istemeyen Bakan Bozdağ’ın “Bu gece geçiremezsem Salı günü hiç geçiremem. Türkiye ayağa kalkar, dışarıdan baskı gelir. Bunun siyasi sorumluluğunu üstleniyorum. Geçecek” dediğini öne sürdü. Özel de buna izin vermeyeceklerini belirterek içtüzük haklarını kullanarak oylamanın Salı’ya kalmasını sağladıklarını anlattı.

 

“Binali Yıldırım’ın “muhalefetle görüşülsün” talebi bize ulaşmadı”

Başbakan Binali Yıldırım önergeye yönelik sert tepkilerle karşılaşınca geri adım atarak AKP grubuna, büyük tartışma yaratan düzenlemeyle ilgili muhalefet partileriyle görüşme talimatı vermişti. CHP’li Özel henüz böyle bir görüşme talebi gelmediğini ama hafta başında görüşmeyi umduklarını söyledi.

“4bin değil 17bin istismarcıya kurtuluş”

Verilen önergedeki sıkıntılara dikkat çeken Özel, düzenleme mevcut haliyle kabul edilirse söylendiği gibi ‘4 bin değil 17 bin cinsel istismarcıya kurtuluş bileti sağlanmış olacağını’ söyledi.

Özel kanunun çıkmasıyla birlikte sadece cinsel istismarcılara yönelik bir ‘af’ ile kalınmayacağını belirterek “Bu af çıkarılrsa SGK, Bağ-Kur, vergi affı gibi rutinleşen bir affa döner. Bedelli askerlik gibi bitmeyen bir beklenti yaratır” dedi.

Yasa tasarısının tasarıdan çıkarılıp komisyona çekilmesini isteyen CHP’li Özel, yasanın gerekçelendirildiği gibi bir mağduriyet varsa bunun muhalefet partileri, sosyal taraflar, kadın örgütleri ve bilim insanlarıyla değerlendirildikten sonra bir karara varılması gerektiğini belirtti.

siyasihaber3

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.