anadoluverumelimedya.com

İzmir’de yarın bir şeyler olacak

M. Ayhan Kara

Reklam alanı

Bugün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Av. Ercan Demir’le birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek Büyükşehir’e dönük kumpas davasının yarınki 29. duruşması öncesinde kamuoyunu bilgilendirdi. Kocaoğlu, şimdiye kadar kendilerine dava ile ilgili çok soru geldiğini, devam eden bir yargı süreci olduğu için pek konuşmamayı tercih ettiklerini; ancak gelinen bu noktada ve özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yarınki duruşma öncesinde belli ölçülerde açıklama yapmak ve merak edilen soruları yanıtlamak istediklerini ifade etti.

TİPİK BİR ALGI-GÖZDEN DÜŞÜRME OPERASYONU

2011’deki 12 Haziran genel seçimlerine kısa bir süre kala, tam da seçim kampanyası başlamak üzereyken İzmir’de Büyükşehir Belediyesi’ne dönük kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştı. Öncesinde maliye müfettişleri eliyle yürütülen garip incelemeler, anlaşıldı ki açılacak soruşturmaya malzeme sağlamak içinmiş. Başkan Aziz Kocaoğlu da Cumhurbaşkanı Gül’e kadar meğer boşuna meram anlatmış bu incelemelerin saçma sapanlığı, tutarsızlğı hakkında…

Sonuçta, Aziz Kocaoğlu’nun ifadesinin alınmasına kadar varan sürecin akabinde 2012 Ocak’ında dava açıldı. Kocaoğlu ‘çete reisi’, kendisiyle birlikte yargılanan belediye bürokratları (128 personel) da ‘çete mensubu’ydu!

USULSÜZ DELİLLERE DAYALI KUMPAS DAVASI

Kocaoğlu’nun yukarıda satır başlarını aktardığım genel ve kısa açıklaması sonrasında dava sürecinde belediyenin avukatlığını üstlenen Av. Ercan Demir, davayla ilgili soruşturma sürecinde usulsüz delil toplandığını ve bu usulsüz toplanan delillere dayanarak tutuklamalar yapıldığını, dava açıldığını belirterek şu noktaların altını çizdi:

-Soruşturma başladığı günden itibaren hukuki bir zeminde değil,

-Toplanan deliller hukuki değil.

-Tutuklama kararları hukuki değil.

15 TEMMUZ SONRASINDA AÇIĞA ÇIKAN KUMPAS

Av. Demir, bugün gelinen noktada FETÖ olarak tanımlanan yapının, emniyet ve yargıda kaynağını derin bir yapıdan alan ciddi bir illegal örgütlenme içinde olduklarını; İzmir Büyükşehir’e dönük de açıkça bir kumpas organizasyonu yaptıklarının ortaya çıktığını ifade etti. Ergenekon, Balyoz, Odatv, FB, Devrimci Karargah davaları nasıl bir kumpas davası ise İzmir Büyükşehir davasının da tıpkı onlar gibi bir kumpas davası olduğunu ileri süren Av. Demir, yarınki duruşmada beraat talebinde bulunacaklarını açıkladı. Altyapısı önceden FETÖ’ce kurgulanan ve kaynağını hukuktan almayan bu kumpas davasında soruşturmayı yürüten düz polislerden tutun da organize şube müdürlüğünün tamamına; başsavcıdan yargıçlara ve bilirkişilere kadar bütün bir silsilenin şimdi FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu olduğuna da değinen Av. Demir, yarınki duruşmada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve ‘çete’ iddasıyla yargılanan Kocaoğlu dahil 129 kişinin mağdur olduğunun kabul edilmesini ve beraat kararı beklediklerini ifade etti.

CHP’Yİ SEÇİM ÖNCESİ İTİBARSIZLAŞTIRMA KASTI OLABİLİR

Kocaoğlu’na, “Soruşturma ve açılan dava, 12 Haziran 2011 genel seçimlerine çok az bir zaman kala gündeme geldi; bu bağlamda CHP’nin önemli bir oy deposu olan İzmir ve hinterlandında CHP hakkında kuşku oluşturmak; AKP’nin önünü açmak için bir algı operasyonu olarak değerlendirilebilir mi?” sorusunu yönelttim. Başkan, temkinli de olsa, “Genel seçimde CHP’yi yıpratma, itibarsızlaştırma amacı olabilir” şeklinde yanıtladı soruyu. Başka bir soruya karşılık olarak da, “İzmirli hemşehrilerimiz bu sürece rağmen bizi üçüncü kez seçerek kanaatini ortaya koydu” dedi.

***

Görünen o ki, İzmir’de yarın bir kumpas davasının daha çöktüğü açığa çıkacak. FETÖ emniyeti ve yargısının bir marifeti daha tarihe kayıt olarak not düşülecek. Yaklaşık 5,5 yıl demoklesin kılıcı gibi İzmir Büyükşehir’in üzerinde duran bir süreç noktalanacak. (Kocaoğlu, beraat ettiğinde kendi adına arkasına bakmayacak, öyle anlaşılıyor ki tazminat davası vb. açmayacak, tatsız bir süreci hatırlamak istemediğini ifade etti bir soruya karşılık. İzmir’den Akdeniz’e doğru uzanan o soruşturmalar, davaların 12 Haziran 2011 genel seçim sonuçlarını ne kadar ve nasıl etkilediği sorusu ise hep ortada kalacak. Bu noktada, AKP kurmaylarına bir soru sormak da gerekiyor; Gülenciler bu tip kumpaslarla CHP’ye köstek olup AKP’nin önünü açmamışlar mı? Ne dersiniz?

Muzaffer Ayhan Kara

Odatv.com

görsel: hürriyet

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.