anadoluverumelimedya.com

“Murat Arslan’ın nerede olduğu bilinmiyor”

Yargıçlar Sendikası ve Hukukta Sol Tavır Derneği, kapatılan YARSAVın Başkanı Murat Arslanın gözaltına alınmasına yaptıkları açıklamayla tepki gösterdiler. Hukukta Sol Tavır Derneği açıklamasında Murat Arslan’ın nerede olduğunun bilinmediğini belirtti.

Reklam alanı

“YANLIŞTIR”

Yargıçlar Sendikası, OHAL KHK’sı kapsamında kapatılan YARSAV’ın Başkanı Murat Arslan’ın evi basılarak gözaltına alınmasını kınadı. Başkan Mustafa Karadağ imzasıyla yayınlanan açıklamada “YARSAV’ı cemaatle ilişkilendirmek ne kadar yanlış ise Başkanı Murat Arslan’ı cemaatle ilişkilendirmek de bir o kadar yanlıştır” denildi.

“YASAYA AYKIRI ŞEKİLDE KAPATILDI”

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal uyarınca çıkarılan 667 Sayılı KHK ile YARSAV’ın Fethullah Gülen Cemaati ile ilişkilendirilerek yasaya aykırı şekilde kapatıldığının belirtildiği açıklamada “YARSAV kurulduğu günden bu güne hiç bir zaman din temelli bir oluşum ile bağ kurmamış, aksine laik, demokratik Cumhuriyetin temel değerlerine bağlı kalmış, her zaman emekten, eşitlikten, özgürlüklerden, barıştan ve demokrasiden yana tavır almıştır” denildi.

“HASIMANE BİR SALDIRIDIR”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Murat Arslan’ı Fettullah Gülen Cemaatine yakıştırmak kamuoyunda bilgi ve algı kirliliği yaratmaya yönelik haksız, hukuksuz bir işlemdir. Arslan’ın Cemaatle hele darbeyle ilişkilendirilerek gözaltına alınması hukukun evrensel ilkelerinin açık ihlali olduğu gibi yargıç ve savcı örgütlenmesine yönelik hasımane bir saldırıdır. Her zaman, aynı zamanda üyemiz olan Murat Arslan’ın yanında olduğumuzu, bir an önce gözaltı işlemine son verilerek özgürlüğüne kavuşturulmasının hukukun zorunlu bir gerekliliği olduğunu kamu oyu ile saygı ile paylaşıyoruz. YARSAV’ın hükümet-cemaat yapılanmalarından uzak, laiklik, demokrasi, barış temelli ilkeleri aynı değerleri paylaşan başkanı Murat Arslan tarafından ifade edilmiştir. Cemaati bir iktidar aparatı haline getiren Hükümet-cemaat ortaklığının demokratik kurum ve kuruluşlara, barolara, yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını ortadan kaldırmaya yönelik saldırılarına tepki YARSAV Başkanı Murat Arslan’ın şahsında ifadesini bulmuştur.”

“KORKU İMPARATORLUĞUNA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

Hukukta Sol Tavır Derneği’nin Murat Arslan için yaptığı açıklamada ise “YARSAV açılmalı,YARSAV Başkanı serbest bırakılmalıdır” başlığı kullanıldı.

Derneğin yaptığı açıklamada “Uluslararası yargı etiği ve bağımsızlığı ilkeleri doğrultusunda faaliyet göstererek Türkiye’yi Avrupa’da ve dünyada temsil eden YARSAV hukuksuz olarak kapatılmış; YARSAV Başkanı Murat Arslan, önce görevinden uzaklaştırılmış, sonra OHAL KHK’siyle meslekten ihraç edilerek kamu hizmetlerinden mahrum bırakılmış; 19 Ekim Çarşamba sabahı da apar topar gözaltına alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

“NEREDE OLDUĞU HAKKINDA BİLGİ ALINAMAMAKTADIR”

“Eşinin ve iki çocuğunun gözleri önünde gözaltına alınma sırasında, avukatını arama fırsatı dahi verilmemiş, üçüncü gün olmasına karşın ne avukatlarıyla görüştürülmüş ne de ailesine bilgi verilmiştir. Nerede olduğu, sağlık durumu hakkında bilgi alınamamaktadır” denilen açıklamada “Hakimler ve Savcılar Kanunu kapsamında ve Türkiye’yi uluslararası alanda temsil eden Yargıç ve Savcılar Birliği Derneği Başkanı statüsünde, başarılı bir kamu görevlisinin, masumiyet karinesi ihlal edilerek, hak ve özgürlükleri ihlal edilerek, kendisinin ve ailesinin insani duyguları ayaklar altına alınarak başına gelenler, diğer kamu görevlilerinin ve çalışanlarının, tüm emekçilerin başına gelenlerin ve geleceklerin emaresidir” ifadeleri kullanıldı.

“EŞİTLİK VE ADALET HERKES İÇİNDİR”

Hukukta Sol Tavır Derneği açıklamasını şöyle sürdürdü:

“YARSAV’ın başına gelenler, OHAL Kanunu uyarınca OHAL döneminde derneklerin ancak faaliyetleri durdurulabilecek iken OHAL KHK’siyle kapatılmaları, örgütlü mücadelenin başına geleceklerin emaresidir.

OHAL, hukuk dışılığın, hukuk tanımazlığın aracı olarak kullanılamaz. Hukuk ilkeleri ve masumiyet karinesi, siyasal iktidarın tekelinde, onun istediği gibi yorumlanan ilkeler değildir. Hak ve özgürlükler, yalnızca siyasal iktidarın düşünce ve politikaları için kullanılamaz.

Eşitlik ve adalet herkes içindir. YARSAV ve Başkanıyla birlikte, haksızlığa uğrayan, hak arama özgürlüğü sınırlanan, masumiyet karinesi ihlal edilenlerin yanında mücadeleye devam edeceğimizi duyurarak, halkımızı ve emekçileri bu mücadeleye çağırıyoruz.

Hukuka ve yargıya ilişkin gerçekler ile hukuk ve yargı tarafından yaratılan iktidar güdümlü gerçekler arasında, bireylerin ve toplumun ezilmesine izin vermeyeceğiz.

Korku imparatorluğuna boyun eğmeyeceğiz.”

Odatv.com

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.