anadoluverumelimedya.com

Dört lise ‘proje okul’ dayatmasına karşı ortak hareket edecek

Norm fazlası ve 8 yılını doldurmuş öğretmenlerin başka bir okula atanması ile gündeme gelen ve kamuoyunda büyük tepkilere neden olan “proje okul” uygulamasına ilişkin dört okul biraraya geldi.

Reklam alanı

Kadıköy Anadolu Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Vefa Lisesi ve Bornova Anadolu Lisesi’nin aralarında bulunduğu liseler, Bakanlığın dayatma olarak belirtilen uygulamasına karşı ortak hareket etme kararı aldı. Dört lise yayımladıkları bildiride “Birlikte daha güçlüyüz” mesajı verirken, “son dönemde gündeme gelen “proje okulları yönetmeliği” ile ilgili olarak mevcut uygulamanın hukuki, idari ve eğitim boyutlarını irdelemek üzere aşğıda imzası bulunan mezun dernekleri 11 Ekim 2016 tarihinde ortak hareket etme” karar almış bulunuyoruz” dedi.

“Proje okul” ilk kez 2014 yılında çıkarılan bir yasayla uygulanmaya başlanmış, 155 okul bu kapsama alınmıştı. Bu yıl çıkarılan bir yönetmelikle norm fazlası ve 8 yılını doldurmuş öğretmenlerin başka okullara atanması gündeme gelmişti. Yönetmelikten sonra 1187 öğretmen başka okullara “sürgün” edilmişti. Öğretmen ve veliler, dayatma olarak adlandırdıkları bu uygulamaya karşı eylem yapmış, son olarak 71 öğretmeni başka okullara gönderilen Kadıköy Anadolu Lisesi’nin öğrencileri “Ruhumuz yok ediliyor” diyerek oturma eylemi yapmıştı. (İleri Haber)

birgün

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.