anadoluverumelimedya.com

Danıştay haklı buldu: 2018’de özel kurslar tek ders verebilecek

Milli eğitim Bakanlığı ile özel okullar arasında anlaşmazlık konusu olan ve daha önce yürütmesi durdurulan “3 bilim grubu” sınırlamasıyla ilgili Danıştay nihai kararını verdi. İdari Dava Daireleri Kurulu, bakanlığı haklı buldu ve yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile özel okullar arasında davalık olan özel eğitim kurslarıyla ilgili Danıştay son kararını verdi. Milli Eğitim Bakanlığının, özel okulların en fazla 3 bilim grubunda özel eğitim kursu açabileceğine ilişkin düzenlemesinin yürütmesi Danıştay 8. Dairesi tarafından durdurulmuştu. Bakanlığın itirazı üzerine dosyayı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, son sözü söyledi, yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.

Reklam alanı

DERS SAYISINI BEŞE ÇIKARILMIŞTI

FETÖ ile siyasette yaşanan krizlerden biri olan dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi kararının ardından Milli Eğitim Bakanlığı, 18 Eylül 2015’te özel öğrenci etüt merkezlerinin en fazla üç bilim grubunda kurs açmasına izin veren bir genelge yayımlamıştı. Nil Eğitim Hizmetleri şirketinin bu düzenlemeye karşı açtığı dava üzerine Danıştay 8. Dairesi Şubat 2016’da bu maddeyi iptal etmişti. Bakanlık da bunun üzerine özel öğretim kurslarında “bilim grubu”, yani açılacak ders sayısını beşe çıkarmıştı.

Bakanlığın 5 Ağustos 2016’da Resmi gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile de “bilim grubu” sayısı bire düşürülmüştü. Böylece özel öğretim kursları, daha önce Talim Terbiye Kurulu tarafından Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya ve felsefe olmak üzere belirlenen sekiz bilim grubundan sadece birini seçerek ders verebilecekti.

Bakanlık, mevcut özel öğretim kurslarıyla ilgili de özel okullara 1 Temmuz 2018’e kadar, kurumların bir bilim grubunda faaliyet göstermeye uygun hale getirilmesi için süre tanımıştı. Kurum açma izni bir bilim grubuna uygun olarak yeniden düzenlenmemiş olan özel öğrenci etüt eğitim merkezlerinin hakkında ise sürekli kapatma işlemi uygulanacağı belirtilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı düzenlemenin gerekçesi olarak da uygulamada karşılaşılan aksaklıkların çözümü ile öğrenci ve velilerin yaşayabileceği muhtemel sorunların önlenmesini açıklamıştı.

8 Ağustos 2015 tarihli “Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yürütmesinin durdurulması kararına Milli Eğitim Bakanlığının itirazının ardından dosyayı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, MEB’in başvurusunu haklı bularak söz konusu kararı kaldırdı. Böylece yönetmeliğin özel eğitim kurumlarının açacağı özel eğitim kursları sınırlaması hükümleri yeniden geçerlilik kazandı.

Kaynak: AA

ulusalkanal

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.