anadoluverumelimedya.com

ILIK ILIK ZEHİR YEMEYELİM…YAŞASIN YERLİ TOHUM

Bodrum Tohum Derneği 12 Ekim 2016 Çarşamba günü, tarımsal ürünlerde kullanılan tüm kimyasallarA karşı farkındalık yaratmak amacı ile, Bodrum Belediye Meydanı’nda bir şenlik düzenliyor.

Reklam alanı

Bodrum Tuohum Derneği, her çarşamba pazar yerinde kurulan “Doğal Üretici PAzarı”nda basın açıklaması ile, 12 Ekim’de yapacağı etkinliği duyurdu.

Bodrum Tohum Derneği basın yayın sorumlusu üyesi Gönül Demirel’in yaptığı açıklama şöyle: ” Bu şenlik hem yerel tohum hakkında farkındalığın artması hem de yerel tohum mücadelesi için çok önemli. Bizim dernek olarak projemiz,bütün bu emeklerin sürdürülebilir bir modelle yaygınlaştırıp güçlendirmeye yönelik uzun soluklu bir çabadır.Amacımız,çiftçilerimizi yerli tohuma yönlendirmek,üretimlerinde kimyasal zehir yerine,ev yapımı doğal ilaçlar kullanmalarına teşvik etmek,tatlarımızı,lezzetlerimizi yeni nesillerimize aktarmak,halkımızın pazarlarda doğal ürünleri rahatlıkla bulabilmelerini sağlamaktır.Çarşamba günleri kurulan,derneğimizin doğal üretim pazarı bu amaca hizmet etmektedir.”

ULUSLARARASI BİR ETKİNLİK

tohum-dernegi-jpg2-jpg3

Demirel, etkinlik tarihini de şöyle açıkladı: ” 2-16 Ekim tarihleri arasında dünyanın her yerinde ,eş zamanlı gerçekleşecek etkinliklerde yerli tohum farkındalığının yanı sıra yeryüzünü ahtapot gibi sarmış,vMonsanto, Novartis, Du Pont, Bayer gibi şirket devleri protesto edilecek,halka anlatılacak. Hepimizin, kanserli her insanda, beslenme zincirinin her halkasına yapışan biokimya sanayisinin vebali olduğunu bilmeye hakkı var.Topla tüfekle işgal yok artık ! Bir ülkenin tohumuna sahip olmanın o ülkeye sahip olmak olduğunu,küresel güçler biliyor ama biz bilmiyoruz ne yazık ki.

16 Ekimde Hollanda/Lahey’de toplanacak halk meclisinin sonunda festival fotoğraflarımız ve haberlerimiz diğer  ülkelerin meclislerinden gelenlerle birleştirilerek, gıdamızın geleceği için gezegenin vizyonu’na eklenecek.Bu vizyon tarımsal kimyasallara,gdo’lara , ilaçlamaya ,tohum patentlerine dayalı bir tarım modeli dayatmaya çalışan Monsanto’nun ve diğer zehir üreticilerinin projelerinin tersine öz-örgütlenme yoluyla tabandan oluşacak.

ILIK ILIK ZEHİRLENİYORUZ

tohum-dernegi-jpg2

 

Bodrum Tohum Derneği’nin Agustos Ayı’nda yapılan seçimlerinde, yönetim kurulu başkanı olan Ziraat Mühendisi Zafer Semerci ise, gerek tarımsal üretimde, gerekse hayvanlara verilen ilaçlarla, tüm insanlığın ılık ılık zehirlendiğini ve oluşan kanser vakalarına karşı da yine bu dev firmaların tedavi amacı ile bu kez de ilaç ürettiklerini ifade ederek “tek çözüm yerli tohumdadır. 2013 yılında çıktığımız bu mücadele yolunda dünya ile entegre olarak çalışıyoruz. Bodrum’da da yerli tohum kullanımı için, dernek olarak üreticilerimizle birlikte çalışıyoruz. Ve ticari bir kaygı düşünmeksizin, yüzde seksen-doksan yerli tohum veya fide dağıtıyoruz. Ekmeğimiz özgürlüğümüzdür sloganıyla “Yaşasın yerli tohum” diyoruz. Ve 12 Ekimde tüm Bodrumlular’ı şenliğimize bekliyoruz.”

bodrumaktif

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.