anadoluverumelimedya.com

ABD’de Türkiye oturumuna FETÖ’cü isim son anda eklendi

FETÖ ile ilişkili olduğu öne sürülen eski emniyet amiri ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde yapılan bir oturuma konuşmacı olarak son anda eklendi.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin  Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komitesi’nde yapılan bir oturuma, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilişkili olduğu iddia edilen eski emniyet amiri ve akademisyen Ahmet Sait Yayla, son dakikada konuşmacı olarak eklendi.

Reklam alanı

Adı ’15 Temmuz Darbe Girişiminden Sonra Türkiye’ olan oturuma Atlantik Konseyi’nden Aaron Stein, Amerikan İlerleme Merkezi’nden (CAP) Alan Makovsky, Gazetecileri Koruma Komitesi’nden (CPJ) Nina Ognianova ve Uluslararası Şiddet İçeren Aşırılıkları Çalışma Merkezi’nden Ahmet Sait Yayla katıldı.

Alt komitenin internet sitesinde oturumdan birkaç saat öncesine kadar programa Stein, Makovsky ve Ognianova’nın katılacağı yazılıydı ancak son dakikada Yayla’nın da eklendiği görüldü.

Sunumunda darbenin arkasında FETÖ elebaşı Gülen’in olmadığını savunan Yayla, Türk hükümetinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın darbe girişiminin arkasında olduğunu ima etti.

Yayla’nın uzun yıllar emniyet amirliği yaptıktan sonra 2014 yılında mahkeme kararıyla Harran Üniversitesi’ne atandığı, 2015 yılının kasım ayında bir haftalık izin alarak ABD’ye gittiği ve sağlıksorunlarını gerekçe göstererek bir daha geri dönmediği kaydediliyor.

Yayla’nın ABD Kongresi’nin iki kanadından biri olan Temsilciler Meclisi’nin bir alt komitesindeki Türkiye ile ilgili oturuma son dakika nasıl davet edildiği henüz net olarak bilinmiyor. Ancak alt komitenin başkanı California vekili Cumhuriyetçi Dana  Rohrabacher’in oturumun açılışında Türkiye’yi ve Türk hükümetini hedef alan sözleri dikkati çekti.

‘ABD’nin parmağı olduğuna inanılıyor’

Darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün olduğuna inanmadığını vurgulayan Rohrabacher, Gülen’in iadesi için Türkiye’nin daha fazla ve somut kanıtlar sunması gerektiğini savundu.

FETÖ’nün uzun yıllardır devlet kademelerine ve orduya sızdığının herkes tarafından bilindiğine işaret eden Aaron Stein, Türkiye’de büyük bir kesimin darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün olduğuna inandığını ifade etti. ABD’de 15 Temmuz gecesi yaşananların hala tüm boyutlarıyla anlaşılmadığına dikkat çeken Stein, bu ölçekteki bir girişime daha ciddi ve derinlikli bakılması gerektiğini kaydetti.

Alan Makovsky de Türk-Amerikan ilişkileri açısından kritik bir dönemeçten geçildiğini dile getirerek, Türkiye’de darbe girişiminin bir yerlerinde ABD’nin parmağının olduğuna dair bir inanç olduğunu belirtti.

15 Temmuz’dan sonraki anketlerde Türk halkı nezdinde ABD karşıtı söylemin giderek yükseldiğini ifade eden Makovsky, “Darbe girişimine karşı reaksiyonumuzu dengeleyecek daha iyi bir iş çıkarabilirdik” ifadelerini kullandı.

Yayla’nın davet edilmesi tepki çekti

Oturuma FETÖ’yle bağlantılı olduğu iddia edilen ve Türk pasaportu iptal olan Yayla’nın son anda konuşmacı olarak davet edilmesini, Washington DC’deki Türk sivil toplum kuruluşları da tepkiyle karşıladı.

Turkish Heritage Organization (THO) Başkan Yardımcısı Ali Çınar, kendilerinin Türkiye ile ilgili bu oturuma katılmak için birkaç haftadır çaba gösterdiklerini ancak alt komite yöneticilerinin ‘sadece üç kişilik yerimiz var’ mazeretiyle  karşılaştıklarını belirtti. “Daha dün programa baktığımızda üç kişi vardı, oturum sabahı Yayla’nın eklendiğini üzülerek gördük. Bu tür çabalar, Türk-Amerikan ilişkilerinin daha iyi olmasına hizmet etmiyor” diyen Çınar, konuyu yakından takip  ettiklerini vurguladı.

yeniçağ

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.