anadoluverumelimedya.com

Genelkurmay Başkanı değişiyor mu

Resmi Gazete’de, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında iki yeni Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı. Kararname ile binlerce asker ve polisi ihraç edildi.

Reklam alanı

Yeni KHK’da en dikkat çeken değişiklik ise; Genelkurmay Başkanı’nın seçimiyle ile ilgili oldu. Buna göre, Genelkurmay Başkanı olabilmek için daha önce şart koşulan “Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri Komutanlığını yapmış olma” şartı kaldırıldı.

Maddenin eski hali şöyleydi:

“Madde 8: Genelkurmay Başkanı; Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri Komutanlığını yapmış general ve amiraller arasından, Bakanlar Kurulunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca atanır.”

Bugün yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname’de ise şöyle denildi:

“1324 sayılı Kanunun 8’inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Genelkurmay Başkanı; Orgeneral ve Oramiraller arasından, Bakanlar Kurulu’nun teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca atanır.”

YENİ GENELKURMAY BAŞKANI ÜMİT DÜNDAR MI OLACAK

Yapılan bu değişiklik, akıllara bir süre önce Genelkurmay 2. Başkanlığına atanan Orgeneral Ümit Dündar’ın Genelkurmay Başkanı yapılabileceği yorumlarına neden oldu. Darbe girişimi sırasında 1. Ordu komutanlığı görevini yürüten Dündar, darbeye karşı duruşu ile gündeme gelmişti.

Orgeneral Dündar, darbe girişimi sırasında, televizyon yayınlarına telefonla bağlanarak “Bu, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen bir hareket değildir” açıklamasını yapmıştı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi de yapan Dündar,“Emir komuta zinciri içinde olan ve darbe girişimine katılmayan birliklerle çalışarak gereken tedbirlerin alındığını” kamuoyuyla paylaşmıştı.

YENİ İHRAÇLAR

Kararnamede dikkat çeken diğer detaylar şöyle:

-Emniyet’te çalışan 2 bin 360, BTK’da çalışan 196 kişi ihraç edildi.  TSK’dan ise 24’ü Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan olmak üzere 136 personel ihraç edildi.

– FETÖ’yle irtibatı olan 2692 kişinin memuriyeti sona erdi.

– Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı da kapatıldı. Telekomünikasyon İletişim Başkanı’nın ve TİB’de görevli daire başkanlarının görevleri sona erdi. Telekomüniskasyon işlemleri ve dinlemeler BTK bünyesinde yürütülecek.

– Herhangi bir nedenle TSK’dan ayrılan veya ilişiği kesilen pilot subayların, gerekli şartları sağlamaları ve başvurularının uygun görülmesi durumunda TSK’da görevlendirilebilmelerinin yolu açıldı.

– KPSS’nin 2010’da uygulanan genel yetenek ve genel kültür sorularını hukuka aykırı şekilde elde ettiği tespit edilen kişilerin atamaları iptal edilecek.

2010 KPSS öncesi ve sınav sırasında soruları veya cevapları hukuka aykırı şekilde elde ettiği tespit edilen kişilerin atamaları iptal edilecek.

Kararda şu ifadeler yer aldı: “10-11 Temmuz 2010 tarihinde uygulanan Kamu Personel Seçme Sınavında genel yetenek ve genel kültür test sonuçlarına göre veya bu sonuçlar da esas alınmak suretiyle atanan personelin atama işlemlerinin geçerliliği devam eder. Ancak bu sınav sorularını ve/veya cevaplarını hukuka aykırı bir şekilde sınav öncesinde ya da sınav sırasında elde ettiği tespit edilen kişilerin atamaları iptal edilir.” 

Odatv.com

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.