anadoluverumelimedya.com

YÖK geri adım attı… Kapatılan üniversitelerin öğrencilerine kötü haber

Türkiye’deki darbe girişiminin ardından, ülke genelinde üç ay süreyle OHAL ilan edilmiş, OHAL kapsamındaki bir kararname ile Fethullah Gülen cemaatine yakın olduğu belirtilen üniversiteler kapatılmıştı. Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için daha önce yapılan duyuruda farklı üniversitelere yerleştirilecekleri açıklanmıştı. Bu uygulama kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. Yükseköğretim Kurulu bu uygulamadan geri adım attı.

Reklam alanı

Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, kapatılan vakıf üniversitelerindeki öğrenciler üniversiteye girmiş oldukları yıl aldıkları puanlar esas alınarak tercih yapacak ve yeniden yerleştirilecek. Yeniden yerleştirilen öğrenciler hangi sınıftaysa o sınıftan devam edecek.

YÖK Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“OHAL KHK / 667 kapsamında kapatılan Vakıf Yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumlarına ilişkin Yükseköğretim Kurulunca yapılan yeniden değerlendirme neticesinde: Kapatılan Vakıf Yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin üniversiteye girmiş oldukları yıl aldıkları puanlar esas alınarak yeniden yerleştirilmesine karar verilmiştir.”

Böylece kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin, puanlarına göre yükseköğretim kurumlarına yeniden yerleştirilmesine karar verildi. Edinilen bilgiye göre, bu öğrenciler puanlarına göre tercih yapacak. Öğrenciler hangi sınıftalarsa yeni yerleştikleri üniversitelerde bulundukları sınıftan okumaya devam edecek.

cumhuriyet

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.