anadoluverumelimedya.com

Hakim Burhan Yaz gözaltına alındı

MHP’nin olağanüstü kongre sürecinde tartışmalara neden  olan Ankara İcra Hakimi Burhan Yaz, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ilişkin  soruşturma kapsamında Kırşehir‘de yakalandı.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, soruşturma doğrultusunda çalışma  yürüten savcılığın talimatıyla Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi  ekipleri, hakim Burhan Yaz’ın Kırşehir’de olduğu bilgisi üzerine Özbağ  beldesindeki bir köy evine baskın düzenledi.
Hakim Yaz, akrabalarına ait olduğu belirtilen köy evinde gözaltına  alınarak emniyete götürüldü.
MHP yönetimi, Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz’ı,  olağanüstü kongre sürecinde partinin genel sekreteri İsmet Büyükataman imzasıyla  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) şikayet etmiş, parti avukatı Yücel  Bulut tarafından HSYK’ya sunulan şikayet dilekçesinde, “Ankara 2. İcra Hukuk  Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz’ın, tedbir kararının kaldırılması ve kurultayın  yapılabileceği yönündeki karara ilişkin, kasten ve ideolojik gerekçelerle,  yetkisiz ve görevi olmayan bir konuda, gerçek dışı ifadelere ve delillere  dayanılarak karar tesis ettiği” belirtilmişti.
Hakim Yaz’ın, ideolojik bir tavır içerisinde hareket ederek, MHP  kurultayının korsan bir şekilde toplanmasının önünü açabilmek adına, son anda  yasaya açık bir şekilde aykırı bir karara imza atmaktan ve bunu da mesai bitimine  dakikalar kala açıklamaktan çekinmediği dile getirilen dilekçede, “Kararında  ileri sürmüş olduğu gerekçeler nazara alındığında ve ihtiyati tedbirin infazına  ilişkin şikayetlerin ihtiyati tedbire karar veren mahkeme tarafından  incelenebileceği açık olması karşısında, mahkeme hakimi tarafından söz konusu  mahkeme kararının kasten ve MHP Kongresine Paralel Devlet Yapılanması/Fethullahçı  Terör Örgütü amaçlarına uygun bir müdahaleyi kolaylaştırmak amacıyla  gerçekleştirdiği düşünülmektedir.” ifadelerine yer verilmişti.
HSYK 2. Dairesi’nin, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından olağanüstü  toplanarak, FETÖ üyesi hakim ve savcılar hakkındaki müfettiş raporu doğrultusunda  adli yargıda açığa aldığı 2 bin 204 hakim ve savcı arasında, hakim Burhan Yaz da  yer almıştı.
gazetevatan
About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.