anadoluverumelimedya.com

Çavuşoğlu’ndan Avusturya’ya cevap

AA

Reklam alanı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Başbakanı  Christian Kern’in, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik müzakerelerinin  durdurulmasına yönelik girişim başlatacağı yönündeki sözlerinin kaygı verici  olduğunu belirterek, “Her zaman güvenilir bir ortağı olduğumuz Avrupa’nın,  olağanüstü bir süreç yaşamakta olduğumuz böyle bir dönemde ilkeli bir duruşla,  Türk demokrasisinin yanında bizimle birlikte ve dayanışma içinde olmasını  beklerdik. Ancak AB’li ortaklarımızca hesapsızca ve iç siyasete yönelik olarak  yapılan açıklamaların, demokrasi bayraktarlığı yapan AB’nin savunduğu değerler  ile bağdaşmadığını görüyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, AA muhabirinin konuya ilişkin sorusuna verdiği yanıtta,  Kern’in açıklamalarını hayret ve esefle karşıladığını bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Her zaman güvenilir bir ortağı olduğumuz Avrupa’nın, olağanüstü bir  süreç yaşamakta olduğumuz böyle bir dönemde ilkeli bir duruşla, Türk  demokrasisinin yanında bizimle birlikte ve dayanışma içinde olmasını beklerdik.  Ancak AB’li ortaklarımızca hesapsızca ve iç siyasete yönelik olarak yapılan  açıklamaların, demokrasi bayraktarlığı yapan AB’nin savunduğu değerler ile  bağdaşmadığını görüyoruz. Avusturya’daki güncel siyasi durum ne olursa olsun ana  akım bir siyasi partinin Genel Başkanı ve ülkenin Başbakanı’nın kısa vadeli  siyasi kazanımlar elde etmek beklentisiyle Türkiye karşıtı söylemlere kapılarak  yaptığı açıklamalar kaygı vericidir.”

Avusturya’da yaşayan Türk toplumunun bugüne kadar hiçbir radikal ve  ırkçı yaklaşıma prim vermediğinin Avusturyalı yetkililerce de bilindiğini ifade  eden Çavuşoğlu, buna rağmen Avusturya’da yaşayan Türklerin giderek artan bir  oranda ırkçı ve yabancı düşmanlığı motifli saldırılara maruz kaldıklarını  üzülerek gözlemlediklerini anımsattı.

Çavuşoğlu, 2015 yılında Avusturya’daki tüm Müslümanlara yönelik  saldırıların bir önceki yıla göre yüzde 42 artış gösterdiğini de hatırlatarak,  “Bu çerçevede Türk toplumunun radikal tutum izlemekle suçlanması kabul edilemez.  Bizim Avrupalı siyasilerden beklentimiz yükselen ırkçılık ve yabancı düşmanlığını  değil, Türk halkının haklı demokrasi mücadelesini desteklemeleridir.” ifadesini  kullandı.

Avusturya Başbakanı Kern, dün akşam devlet televizyonuna verdiği  mülakatta, Türkiye ile AB arasında yürütülen müzakerelerin anlamsız olduğunu  iddia etmişti. Kern, Türkiye ile uzun yıllardır görüşmeler yapılmasına rağmen  elle tutulur bir gelişmenin söz konusu olmadığını iddia ederek, 16 Eylül’de AB  Konseyinde müzakerelerin durdurulması ve alternatif bir yol önerisinde  bulunacaklarını söylemişti.

Kern, bir gazeteye önceki gün verdiği demeçte de Türk toplumundaki  bazı gruplardan sosyal medya hesapları üzerinden ölüm tehdidi aldığını öne  sürmüştü.

milliyet

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.