anadoluverumelimedya.com

Ümit Özdağ: “Darbe tekrarlanacak!”

MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ’dan FETÖ için ürküten uyarılar geldi. Özdağ ‘tehlike geçmedi’ deyip önümüzdeki aylarda darbe girişiminin tekrarlanacağını söyledi.
 MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Türkiye’nin hala darbe tehlikesini aşamadığını belirterek, “Gülenci subaylar, önümüzdeki aylarda dış dinamiklerin de etkisiyle gerçekleştirilebilecek politik, ekonomik ve psikolojik istikrarsızlaştırma operasyonları sonrasında yeni bir darbe girişimini deneyebilirler.” dedi.
Özdağ, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklamalarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a “açık mektup” niteliği taşıdığını bildiren Özdağ, Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi çok önemli bir tehlike yaşadığını ancak bunun doğru değerlendirilmesi halinde tarihinin en büyük düşmanından kökten kurtulma şansını da yakalandığını söyledi.

TSK’DAKİ MEHDİCİ KADROLAŞMA
Darbe teşebbüsünün ardından hükümet yetkililerinin darbenin etkilerini aşmak için sunduğu önerileri eleştiren Özdağ, “Darbenin nedeniyle ilgili temel tespit olan ‘sistem darbe üretmektedir’ tespiti doğru değildir. 15 Temmuz darbe girişiminin nedeni sistem değil TSK’da gerçekleşen ‘mehdici’ kadrolaşmadır. 15 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk siyasal İslamcı darbe girişimi gerçekleşmiştir. 15 Temmuz darbe teşebbüsü, ‘mehdi’  iddiasını taşıyan bir kişiye bağlı kadroların teşebbüsüdür.” diye konuştu.
TSK’NIN EN MAHREM BİLGİLERİ
Özdağ, TSK içindeki Gülen örgütlenmesinin Türk ordusuna çok boyutlu, ağır yapısal zararlar verdiğine işaret ederek, TSK’nın emir komuta zincirinin tahrip edildiğini, silah arkadaşlığıyla dayanışma ruhunun yok edildiğini, TSK’nın en gizli, mahrem bilgilerinin sızdırıldığını ve cemaatçi subayların Türk devleti ve milletine karşı uyguladığı vahşetin millete ağır bir travma yaşattığını kaydetti.
GÖZALTILARA RAĞMEN YENİDEN YAPACAKLAR
“Türkiye, hala tehlikeyi aşmış değildir” ifadesini kullanan Özdağ, TSK’da ve devlet mekanizmalarında FETÖ mensupları kaldıkça Türkiye için tehdidin devam edeceğini belirtti.
Özdağ, “Gülenci subaylar, devam eden bütün gözaltı ve tutuklamalara rağmen önümüzdeki aylarda dış dinamiklerin de etkisiyle gerçekleştirilebilecek politik, ekonomik ve psikolojik istikrarsızlaştırma operasyonları sonrasında yeni bir darbe girişimini deneyebilirler. Cemaatin oluşturduğu tehdidin hızlı ve doğru adımlarla tamamen yok edilmesi Türkiye Cumhuriyeti devletinin varlığı için hayati bir gerekliliktir.” dedi.
MİLLİ KADROLAR GERİ DÖNSÜN

Özdağ, insan sorununun aşılması için başta TSK’da olmak üzere emekli olmuş milli kadrolardan yararlanılması, TSK’nın üst kademesinin hızla değiştirilerek, gençleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Ergenekon, Balyoz ve casusluk davalarında TSK’dan ayrılmaya zorlanan kurmay kadrosunun tekrar göreve dönmesinin çıkarılacak yasayla sağlanmasının da gündeme alınması teklifinde bulunan Özdağ, Jandarma Genel Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlanmasının doğru olmadığını savundu.
MİT’TEKİ CEMAATÇİ YAPILANMA
Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT içinde de FETÖ’cülerin temizlenmesi gerektiğini savunan Özdağ, “MİT, darbenin cemaatçi darbe olduğunu hatta bir darbe olduğunu dahi tespit edememiştir. MİT’in cemaatin ilk çemberine nüfuz edemediği anlaşılmaktadır. MİT’teki cemaatçi yapılanma da hızla tasfiye edilmelidir.
FETÖ-PKK-IŞİD İŞBİRLİĞİ
Özdağ, terör örgütleri IŞİD ve PKK ile de mücadelenin hızlandırılması gerektiğini belirterek, “Önümüzdeki süreçte FETÖ ile PKK ve IŞİD arasında oluşabilecek iş birliğini zayıflatmanın yolu, TSK ve jandarma kadrolarının asıl işlerine hızlı dönmelerinden geçmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.
ulusgazetesi
About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.