anadoluverumelimedya.com

Cemaat okulları kamulaştırılıyor

 

Reklam alanı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) binlerce özel okulu kapattı, binlerce öğretmeni açığa aldı. Peki Eylül ayında neler olacak?

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre MEB, cemaat okulları, bu kurumların öğretmenleri, personeli ve öğrencileri ile atacağı adımların yol haritasını belirledi.

Bu kapsamda 892 eğitim kurumu kapatıldı. Bakanlıktan taşra teşkilatına “şüphelendiğiniz okul veya öğrenci yurdu varsa acilen bildirin” talimatı verildi. Kapatılan okullardaki yaklaşık 140 bin öğrencinin ilk etapta devlet okullarına nakledileceği ancak uzun vadede bu okulların arsa ve binalarına el konulmasının planlandığı ifade edildi. Darbe girişiminin ardından MEB’in cemaat okulları karşısındaki uygulamalarına ilişkin yol haritası netleşti. Edinilen bilgiye göre, cemaat okulları ile bağlantılı olduğu belirlenerek savcılıklarca haklarında işlem başlatılan özel öğretim kurumları ve özel öğrenci yurtları için şu yaptırımlar uygulanacak:

KAYYUM YOKSA KAPIYA KİLİT: Henüz kayyım atanmayan cemaat okul ve yurtlarının kurum açma izinleri iptal edilecek ve bu kurumlar kapatılacak.

EVRAKLAR VALİLİĞE: Bu kurumların ilgililerinin MEBBİS üzerinde herhangi bir bilgiye erişimine izin verilmemesi sağlanacak. Kapatılan kurumların mühür ve evrakı herhangi bir güvenlik zafiyetine yol açmayacak şekilde tedbirler alınarak milli eğitim müdürlüklerinde muhafaza altına alınacak.

BAŞKA KURUM YASAĞI: Cumhuriyet savcılıklarınca haklarında işlem başlatılan özel okullar ve yurtlarda görev yapan yönetici, eğitimci, öğretmen, uzman öğretici ve diğer personelin MEBBİS üzerinden tespitleri yapılacak ve çalışma izinleri valiliklerce iptal edilecek. Bu personele başka bir özel öğretim kurumunda çalışma izin onayı düzenlenmeyecek.

BAĞLANTI DÜŞÜNCESİ BİLE YETECEK: Cemaat ile bağlantılı olduğu düşünülen ancak cumhuriyet savcılıklarınca haklarında henüz işlem başlatılmamış özel okul ve yurtların bilgileri herhangi bir gecikmeye meydan verilmeksizin cumhuriyet savcılıklarına ve MEB’e bildirilecek.

SOSYAL MEDYADA CEMAATÇİ TESPİTİ: MEB, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü eliyle bir öğretmen listesi hazırladı. 20 bini aşkın öğretmen bu listeye göre açığa alındı. Açığa alınan öğretmenler arasında cemaate yakın Aktif Eğitim Sen üyesi öğretmenlerle, sosyal medya paylaşımlarında “cemaat propagandası” yapanların da olduğu öğrenildi. “Finansal destek” ve dolaylı yardımda bulunmak” da listeye girmek için yetti.

EN FAZLA 3 AY: Mevzuata göre “açığa alma” ya da “görevden uzaklaştırma” işlemi en fazla 3 ay sürebiliyor. 10 gün içinde kurumca soruşturmaların başlatılması gerekiyor. Maarif müfettişlerince yapılacak soruşturmada haklarında memurluktan çıkarmadan başka bir disiplin cezası teklif edilmeyenler görevlerine geri dönebiliyor. Daha önce ihraç edilen öğretmenler ile darbe girişimi sonrası açığa alınan öğretmenler, soruşturmalar tamamlanıncaya kadar görevlerine iade edilmeyecek.

SINIFLARA GELEMEYEBİLİRLER: 3 aylık görevden uzaklaştırma süresinin sonunun beklenmesi durumunda bu öğretmenlerin eylül ayında okulların açıldığı sırada görevlerine dönemeyebilecekleri ifade ediliyor.

Bu durumda MEB’in alternatif planının ise KPSS sonuçlarına göre değil, sözleşmeli sistemi ile öğretmen görevlendirmek olduğu belirtiliyor.

CEMAAT OKULLARINA DEVLETLEŞTİRME: Kapatılan cemaat okullarındaki yaklaşık 140 bin öğrenci için ise iki aşamalı bir plan öngörülüyor. Bu okullara arsalarıyla el konulması bekleniyor. Var olan okul binalarının yıkılmayacağı; dershane düzenlemesinde de olduğu gibi sadece “devlet okuluna” dönüştürüleceği ve tüm personelinin değiştirileceği ifade ediliyor.

Ya özel, ya devlet: Öğrencilerin, kayıtlarını isterlerse başka özel okullara aldırabileceği; isteyenlerin ise MEB’in devletleştirdiği kuruma kaydolabileceği belirtiliyor.

Odatv.com

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.