anadoluverumelimedya.com

Sputnik: Atatürk Havalimanı saldırısının planlayıcısı olduğu sanılan Ahmed Çatayev eski istihbaratçı

Rustavi 2 televizyonuna konuşan Sesiaşvili, “Maalesef Ahmed Çatayev, Saakaşvili döneminde istihbarat mensubuydu. Gürcistan’ın verdiği operasyonel pasaporta sahipti ve bunun sayesinde birçok ülkede operasyonlara katılıp, bunun karşılığında maaş aldı” dedi.

Reklam alanı

Sputnik’in haberine göre; Ukrayna’nın Odessa kentinde Emniyet Müdürlüğü görevini yüreüten Giorgi Lortkipanidze de, Çatayev’in paralı muhbirleri olduğunu ve hükümete teröristlerle ilgili bilgi verdiğini belirtmişti.

LAKABI TEK KOLLU

ABD Kongresi üyesi ve İç Güvenlik Komitesi Başkanı Michael McCaul, “Tek Kollu” lakabıyla bilinen terörist için “Pek çok kez Suriye’ye gitmiş ve örgütte savaş bakanlığında üst düzey operasyonları yönetmiş” dedi.

BM’nin “Rusça konuşan teröristler” listesinde adı geçen Çatayev’in 2011’de Bulgaristan’da tutuklandığı ancak Avusturya’da mülteci statüsüne sahip olduğu için salıverildiği ifade edildi.

1 yıl sonra Gürcistan’da yaralı olarak tutuklanan Çatayev’in burada da serbest bırakıldığı öğrenildi.

Uluslararası Af Örgütü, Çatayev’in 2000 yılında gerçekleşen Grozni’deki baskında yaralandığını, bu yüzden kolunu kaybettiğini belirtti.

O tarihte Ukrayna’ya kaçan Çatayev’in Rusya tarafından iadesi istenmiş, ancak Uluslararası Af Örgütü iade edilmemesi çağrısı yapmıştı.

sözcü

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.