anadoluverumelimedya.com

Sayıştay Başkanı değişiyor

Sayıştay da seçim var. Sayıştay Başkanının görev süresi doluyor. Sayıştay Kanunu gereğince boşalacak Sayıştay Başkanlığı için seçim prosedürü başladı. Sayıştay için Başkanlık seçimi için yarışa giren mevcutSayıştay Başkanı Recai Akyel, Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan seçimleri kaybetti.

Reklam alanı

YENİDEN ADAY OLDU

6085 sayılı Sayıştay Kanununun 12, 13 ve 16. Maddeleri gereğince 25 Haziran 2016 tarihinde görev süresi dolacak olan Sayıştay Başkanı Recai Akyel’in yerine seçim yapılacak. Seçim süreci T.B.M.M. tarafından başlatıldı. Yapılan ilan neticesinde T.B.M.M. Başkanlığına 13 aday başvurdu.

MALİYE MÜSTEŞARI GÖREVDEN ALINIYOR MU?

Sayıştay Başkanlığı için başvuran adaylar arasında mevcut başkan Recai Akyel dahil 13 aday var. Adaylar arasında Maliye Bakanlığı Müsteşarı Seyit Ahmet Baş da var. Mevcut Maliye Bakanlığı Müsteşarı Seyit Ahmet Baş’ın Sayıştay Başkanlığına aday olması Maliye Bakanlığında görevden alınıyor yorumlarına neden oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yeni bir Maliye Müsteşarı ile göreve devam etmek istediği de söyleniyor.

Bu 13 aday arasından T.B.M.M. Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından değerlendirme ve seçim yapıldı. 21.06.2016 günlü bileşiminde T.B.M.M. Plan ve Bütçe Komisyonunda oluşturulan Ön Seçim Geçici Komisyonu tarafından 13 aday arasından iki isim belirlendi. Belirlenecek iki isim arasında da T.B.M.M. Genel kurulunda bilahare seçim yapılacak. Sayıştay Kanununun 13. Maddesine göre; Sayıştay Başkanı seçilebilmek için T.B.M.M. üye tam sayısının dörtte birinin bir fazlasından az olmamak kaydıyla toplantıya katılanların salt çoğunluğunun oyu aranıyor.

 

MEVCUT BAŞKAN HİÇ OY ALAMADI

Sayıştay için Başkanlık seçimi için yarışa giren mevcut Sayıştay Başkanı Recai Akyel Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan seçimleri kaybetti. Mevcut Maliye Müsteşarı Seyit Ahmet BAŞ 11 oy alırken diğer adaylardan Ahmet Tezcan 9 oy aldı. Mevcut Sayıştay Başkanı Recai Akyel ise hiç oy alamadı.

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.