anadoluverumelimedya.com

İtalyan futbolcu Andrea Pirlo: Terim’in taktik yetersizliğini anlamamız uzun sürmedi

115 kez İtalya Milli Takımı forması giyen ve bir dönem de Milan’da Fatih Terim’le çalışan efsane oyuncu Andrea Pirlo, ‘I Think Therefore I Play’adlı kitabında ‘imparator’u anlattı: “Terim’in taktik bilgisinin yetersizliğini ve tüm oyun planının takıma bağırarak motive etmek olduğunu anlamamız uzun sürmedi.”

Reklam alanı

Goal dergisinde yer alan habere göre Türkiye Milli Takımı Teknik Direktörü Terim’le ilgili anılarını da kitabında anlatan Milan ve Juventus’un unutulmaz oyuncusu Pirlo, teknik adamın, John Travolta gibi garip giyindiğini söyledi.

Pirlo, Terim’in kıyafetleriyle ilgili şöyle yazdı: “Kendisini John Travolta gibi garip, cafcaflı ve renkli kıyafetler giyerken görüyorduk. Aktivitelere kravat takmadan gelebiliyor, sonra bu aktivitelerden, evinde ‘Biri Bizi Gözetliyor’ seyretmek için kimseye haber vermeden erkenden ayrılıp, Milan’ın yöneticisi Adriano Galliani’yi masasında tek başına bırakıyordu.”

Terim’in tüm oyun planının takımı bağıra çağıra motive etmek olduğunu savunan Pirlo, Türkiye’de ‘imparator’ olarak anılan teknik adamın taktik bilgisi içinse şu ifadeleri kullandı: “Terim’in taktik bilgisinin yetersizliğini ve tüm oyun planının takımı bağıra çağıra motive ederek, sahada iyi bir sonuç almamızı ümit etmek olduğunu anlamamız uzun zaman almadı.”

Pirlo kitabında, Terim’le ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Terim eline bir tebeşir alıp taktik tahtasına 11 daire çizerdi. Tahtadaki her daire sahaya çıkacak bir oyuncuyu temsil ederdi. Ancak konuşmanın ortasında taktik tahtası çizdiği oklardan ve karalamalardan öyle bir hale gelirdi ki; hangi dairenin kimi işaret ettiğini anlamak imkansızlaşırdı. Taktik tahtası, oyuncuları ve mevkileri birbirinden ayırmanın mümkün olmadığı karmakarışık bir hal alırdı. Kısacası tam bir kaos… Sadece kalecinin kendi pozisyonundan emin olabildiği bir kaos… İşin daha da kötüsü konuşma ilerledikçe defans bölgesindeki dairelerle, forvettekileri karıştırmaya başlardı. Artık öyle bir hal almıştı ki, kendi aramızda ‘Acaba bunu Berlusconi’nin gizli rüyası olan 2-4-4 taktiğini gerçekleştirmek için bilerek mi yapıyor’ diye şakalaşmaya başlamıştık.”

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.