anadoluverumelimedya.com

Çilem Doğan’a tahliye

Adana’da kendisini fuhuşa zorlayan ve defalarca şiddet uygulayan eşini öldürdüğü için 15 yıl hapis cezasına mahkum edilen Çilem Doğan hakkında tahliye kararı çıktı. Çilem Doğan’ın, 50 bin TL kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi.

Reklam alanı

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi, avukatının yaptığı başvuruyu kabul ederek Doğan’ın yargılandığı davada Yargıtay aşaması tamamlanıncaya kadar 50 bin TL kefaletle tahliyesine karar verdi. Çilem Doğan, hakkındaki mahkumiyet kararı Yargıtay’ca onanırsa yeniden cezaevine girecek. Yargıtay kararı bozarsa yeniden yargılama sırasında tutuksuz olacak.

SİLAH GÜCÜYLE FUHUŞA ZORLADI

Çilem Doğan (Karabulut), 2013’te evlendiği bir çocuğunun babası Hasan Karabulut’tan şiddet görmeye başladı. Doğan, boşanmak için mahkemeye başvursa da aile büyüklerinin araya girmesi ile bu başvuru birkaç kez ertelenmiş ancak eşinden şiddet görmeye devam etmişti. Kendini, Antalya’ya götürüp silah zoruyla fuhuş yaptırmak isteyen eşi Hasan Karabulut’u silahla vurarak öldürmüş 15 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

Avukatları Doğan’ın meşru müdafaada bulunduğunu belirterek ceza verilmemesini talep ediyordu. Oysa savcılık öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini, ancak gördüğü
şiddeti “haksız tahrik” olarak değerlendirip cezadan indirim yapılmasını istiyordu.

KISA SÜRE İÇİNDE TAHLİYE EDİLEBİLİR

Son sözü sorulan Doğan “Defalarca karakola gittim. Daha ne yapabilirdim bana onu söyleyin. Bu adliye koridorlarında gözüm mor çok dolaştım. Benim başka çarem kalmamıştı” dedi. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi sonuçta savcının görüşüne katıldı ve Doğan’a “haksız tahrik
altında eşini öldürdüğü” iddiasıyla 18 yıl ceza verdi. Bu cezadan takdiri indirim yapan mahkeme cezayı 15 yıla indirdi. Mahkeme Başkanı Ogün Maden ise “Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez” hükmüne göre ceza verilmemesi gerektiği yönünde oy kullandı.

sozcü

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.