anadoluverumelimedya.com

Sahte şemada kritik gelişme

Danıştay saldırısına ilişkin Ergenekon’da delil olan Genelkurmay şemasının sahte olduğu gündem geldi. Genelkurmay’ın şemayı, saldırıyı davaya bağlamayı hedefleyen Cemaat’in hazırladığı iddiasını soruşturduğu belirtildi.

Reklam alanı

Aydınlık’tan Hikmet Çiçek’in haberinde ise “Eski Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse’nin Kozmik Oda baskındaki rolüne ilişkin de önemli bilgilere ulaşıldı. Kozmik Odanın aranmasını sağlayan ihbarcının kullandığı telefonla Köse’nin evi arasında sadece 350 metre mesafe olduğu ortaya çıktı” bilgisi yer aldı.

Sabah’tan Fatih Ulaş’ın haberine göre; Genelkurmay’ın Danıştay suikastıyla ilgili şemasının sahte olduğu ortaya çıktı. Genelkurmay Askeri Savcılığı şemanın, Cemaat tarafından saldırı ile Ergenekon davasını irtibatlandırmak için uydurulduğu iddiasıyla soruşturma başlattı. Şemada imzaları olan adli müşavir Albay Muharrem Köse ile İstihbarat Binbaşı Hüseyin Yıldırım şüpheli olarak soruşturuluyor. Soruşturma, hem Danıştay cinayetinin arkasındaki güçlerin hem de TSK içindeki Cemaat yapılanmasının açığa çıkarılması açısından önem taşıyor.

BİR YIL ÖNCESİNDEN ÇİZİLMİŞ

2012 Haziranı’nda Silivri’de Ergenekon davasına bakan dönemin özel yetkili İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen bir yazıda Genelkurmay’ın 17 Mayıs 2006’daki Danıştay saldırısından bir ay sonra suikasta ilişkin bir şema hazırladığı ortaya çıktı. Şemanın Ergenekon soruşturmasını başlatacak Ümraniye bombalarının bulunmasından bir yıl önce çizildiği anlaşıldı. Ortada Ergenekon yokken Ergenekon davasında yargılanacak Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türk Ortadoks Patrikhanesi Sözcüsü Sevgi Erenerol, avukat Kemal Kerinçsiz gibi isimler şemada yer alıyordu. Neden 6 yıldır ortaya çıkmadığı tartışılan şemada, dönemin Genelkurmay Adli Müşavir Vekili Muharrem Köse’nin imzası vardı. Tepkiler üzerine Köse imzalı 22 Ocak 2013 tarihli başka bir yazıda, “Şemanın kim tarafından ne şekilde hazırlandığı, Genelkurmay Başkanlığı’na başka bir kurum tarafından verilip verilmediği tespit edilememiş, Danıştay cinayeti ile ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı’nca idari soruşturma yapılmamıştır” denildi.

odatv

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.