anadoluverumelimedya.com

‘TARIM BAKANLIĞI NEDEN SES ÇIKARMIYOR?’

Türkiye’nin sağlık profesörü Canan Karatay hocamız, mercimeğin faydalarına işaret ederek, “Kanada kuzey ülkesidir ve güneş yoktur. Kanada’da 12 sene yaşadım. Kanada’da mercimek yetişmez. Kanadalı mercimek yemeği, mercimek köftesi bilmez. Salatasını, çorbasını bilmez. Orada GDO‘lu olarak yetiştiriyorlar. Ülkemiz bunu ithal ediyor. Bilinçlenmemiz lazım.  Açık mercimek alacaksınız. Köylüden mercimek alacaksınız” dedi.

Karatay hoca, soğan ve sarımsağın en güçlü probiyotik olduğuna vurgu yaparak, özellikle sarımsağın Çin’den ithaline sert tepki gösterdi. İşte hocamızın o sözleri:  “Eğer konvansiyonel şekilde yetiştirilmiş ithal sarmısak satın alıyorsanız sarımsağın toksik olduğunun söylenmesinde gerçek payı var demektir. Konvansiyonel olarak yetiştirilmiş sarımsakların yarısından fazlası Çin’den geliyor, geri kalanlar da Meksika ve Orta ve Güney Amerika ülkelerinden.
 
Tarım Bakanlığı neden Çin’den sarımsak ithal edilmesine ses çıkartmaz? Çin’de laboratuvarlarda (!) yetişen, kar gibi beyaz eli yüzü düzgün sarımsakları ithal etmek etik midir? Ayıptır ve de günahtır! Türk çiftçisine, Türk köylüsüne ve Türk halkına hakarettir! Tarım Bakanlığının bunlar gibi ürünlerin de ithalatına el atması gerekmiyor mu sizce? 2016 yılını UNESCO ‘Kuru Baklagiller Yılı’ ilan etti. Kendi köylü ve çiftçimizi Tarım Bakanlığının desteklemesi gerekmez mi! Elalemin çiftçisini desteklemek de ne oluyor?
 
Bir Avusturalya raporuna göre Çin’de bazı sarımsaklar insan dışkısı içinde yetiştiriliyor. Küf ve böceklenme yüzünden birkaç parti sarımsak ABD tarafından iade edildikten sonra Çin ve diğer ülkeler sarmısaklarını metil bromürle beyazlatmaya ve dezenfekte etmeye başladılar. Bu madde birçok yerde yasaklanmış olan çok zehirli (toksik) bir tarım ilacı (pesticide).
 
Bazı kurumsal müdahaleler nedeniyle yiyeceklerin doğası bozuluyor, işte bazı sarımsakların toksik olması bu nedenledir. Ancak bir başka seçenek var. Biraz daha fazla ödeyerek yerel olarak yetişmiş sarmısak alabilirsiniz.
 
Ben böyle yapıyorum ve birkaç yıldır her gün en az 2 diş çiğ sarımsak tüketiyorum. Kokusunu gidermek için maydanoz çiğnemeye de uğraşmıyorum. Eğer sarımsak kokmak istemezseniz maydanoz çiğneyebilirsiniz. Bugün Türkiye’ye Çin’den sarımsak ithal ediliyor. Ayıptır, günahtır kardeşim. Saksıya koy, balkonunda yetişir sarımsak.”
Reklam alanı

yuzdeyuzhaber

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.