anadoluverumelimedya.com

ABD, eski düşmanını ‘stratejik ortak’ yaptı

 

Reklam alanı

ABD Başkanı Barack Obama, savaştan bu yana Vietnam’a uygulanan silah ambargosunun kaldırıldığını açıkladı.

Vietnam’a düzenlediği üç günlük resmi ziyaret kapsamında dün gece başkent Hanoi’ye gelen ABD Başkanı Obama için Devlet Başkanlığı Sarayı’nda resmi karşılama töreni düzenlendi.
Vietnam Devlet Başkanı Tran Dai Quang ile görüşen Obama, son yıllarda kaydettiği ‘olağanüstü ilerleme’ için Vietnam’ı kutladı. Obama, ziyaretinin ikili ilişkileri daha da güçlendirmesini umut ettiğini kaydederek ABD’nin Vietnam Savaşı’ndan bu yana uyguladığı silah ambargosunu kaldırma kararı aldığını söyledi.

1965’ten 1973’e kadar devam eden Vietnam Savaşı’nda 58 bin Amerikalı asker yaşamını yitirmişti. Obama yönetimi, 2014’te Vietnam’a uygulanan silah ambargosu kısmen kaldırılmıştı. Güney Çin Denizi’nde Çin’in hak iddialarına karşı çıkan Vietnam, silah ambargosunun tamamen kaldırılmasını istiyordu.

ABD-VİETNAM İLİŞKİLERİNDE ‘STRATEJİK ORTAKLIK’

Öte yandan Vietnam’ın Washington Büyükelçisi Pham Quang Vinh, Obama’nın ziyaretiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğini belirtti. Vinh, geçen yıllarda ABD-Vietnam ilişkilerinin normalleşme sürecinden stratejik ortaklığa kadar gelişme kaydettiğini sözlerine ekledi.

OBAMA, VİETNAM’I ZİYARET EDEN 3. ABD BAŞKANI OLDU
Obama, iki ülke arasındaki ilişkilerin 1995’te yeniden başlamasının ardından Vietnam’ı ziyaret eden üçüncü ABD başkanı oldu. Bill Clinton 2000’de George W. Bush da 2006 yılında Hanoi’yi ziyaret etmişti.

Ziyareti sırasında başkent Hanoi’nin yanı sıra Ho Ci Minh kentinde de temaslarda bulunması beklenen Obama, Trans Pasifik İşbirliği Anlaşması (TPPA) konusunda görüşmeler yapılacak.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 45 milyar dolar civarında bulunuyor.

Obama, Vietnam’daki temaslarını tamamladıktan sonra Japonya’ya geçerek İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD’nin atom bombası attığı Hiroşima’yı ziyaret edecek.

sputnik

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.