anadoluverumelimedya.com

Sinop’ta Nurettin Yıldız’a dönük tepkiler büyüyor!

Sinop’ta halkın Nurettin Yıldız tepkisi sürüyor. Bugün yapılması planlanan etkinliğin iptali için hafta başında Sinop halkının yaptığı çağrıya valinin halen yanıt vermemesi tepkileri büyütüyor. Akşam 19.00’da kitlesel yürüyüş çağrısı yapıldı.

Reklam alanı

“6 yaşında çocukla evlenilebilir”, “(Çalışan kadınlar) fuhuşa hazırlık yapan sürece destek oluyor”, “Kadın spiker izlemek günahtır”, “Kadınlar dayak yedikleri için sabaha kadar şükretmelidirler” gibi açıklamalarıyla bilinen Sosyal Doku Vakfı’nın Onursal Başkanı Nurettin Yıldız’ın Sinop’a davet edimesine dönük tepkiler büyüyor. Benzer etkinlikler Edirne’de, Muğla’da, Antalya’da kamuoyu tepkisi üzerine iptal edilmişti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İHH tarafından organize edilen etkinliğin iptali için Pazartesi günü Sinop Barış ve Demokrasi Platformu kitlesel bir basın açıklaması yapmıştı. Açıklamada “Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya’yı hem bu kente anayasanın en sorumlu temsilcisi olarak, hem de anne ve kadın kimliğiyle çocuklarına, geleceğine ve cumhuriyetin temel kazanımlarına sahip çıkarak Sinop halkının sesine kulak vermeye davet ediyoruz” denmişti.

Yetkililer, etkinlik için resmi bir başvuru yapılmadığı gibi gerekçeler öne sürerek tepkileri yumuşatacak açıklamalar yapmış fakat vali halkın çağrısına yanıt vermemişti.

Aynı etkinliğin Sinop’un Ayancık ilçesinde gerçekleşecek olmasıyla ilgili dün Ayancık Çevre Platformu kalabalık bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Ayancık Kaymakamı Adem Keleş, etkinliğin iptali için harekete geçmeye davet edildi.

Yapılan açıklamalarda Karaman’da Ensar Vakfı’nın karıştığı pedofili skandalının yanı sıra Sinop’ta yaşanan GİHDER vakası hatırlatılıyor. Geçtiğimiz sene Sinop’un Gerze ilçesinde 4 erkek çocuğa cinsel taciz ve tecavüzden yargılanan İslamcı Gençlik İlim ve Hikmet Derneği’nin Başkanı Rafet Ermiş bu sene başında 24 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sinop merkezde bugün 20.30’da gerçekleşeceği duyurulan etkinliğe karşı akşam saatlerinde halk yeniden bir araya gelecek. Sinop Barış ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla 19.00’da Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanılarak etkinliğin gerçekleşeceği Atatürk Spor Salonu’na kitlesel yürüyüş yapılacak.

sol

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.