anadoluverumelimedya.com

İstanbul merkezli sahte reçete operasyonu

İSTANBUL Polisi’nin 32 ilde “eş zamanlı” olarak düzenlediği operasyonda 266 kişiden oluşan ilaç çetesi çökertildi. Hedeflere şafak vakti giren ekipler, aralarında Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde görevli profesörün de bulunduğu 90’a yakın doktor, eczacı ve terör örgütleri mensubu militanlar yakalandı. Ele geçirilen Suriye, Irak ve İran’daki terör örgütlerine gönderilen ilaçların canlı bomba eylemlerinden önce kullanıldığı belirtildi.

Reklam alanı

Son yılların en büyük operasyonunu İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne (İEM) bağlı Kaçakçılık Suçlarıyla Müacedele Şube Müdürlüğü (İKP) ekipleri, şafak vakti gerçekleştirdi. Alınan bir istihbaratı değerlendiren İKP dedektifleri, organize bir örgütün, Yurt genelinde sahte reçeteyle ilaç alımı yapıp Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) milyonlarca lira zarara uğrattığı bilgisine ulaştı. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan izin doğrultusunda geniş çaplı teknik ve fiziki takip başlatıldı.

TAKİP ÖNCEKİ GÜN BİTTİ

Yaklaşık 6 aylık takibin ardından aralarında, profesör, çok sayıda doktor, eczacı ve memurların da bulunduğu suç örgütünün yapısı net bir şekilde ortaya çıkarıldı. Sahte reçeteler ile işbirliği yapılan eczanelerden temin edilen ilaçların, Irak, İran ve Suriye’deki terör örgütleri PKK, PYD, DEAŞ/IŞİD adlı örgütlere gönderildiği belirlendi. İzleme çalışması önceki gün tamamlandı ve operasyon kararı alındı.

ÇALIŞKAN, BİZZAT YÖNETTİ

İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın bizzat takip edip yönlendirdiği operasyon şafak vakti, aralarında Diyarbakır, Adana, Mersin, Batman, Siirt, Antalya, Hatay, Mardin, Ağrı ve Ankara’nın da bulunduğu 32 ilde “eş zamanlı” olarak başladı. Çevik Kuvvet ve Özel Harekat polislerinin destek verdiği operasyonların İstanbul ayağında 103 adrese girildi. Ekipler, aralarında Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde görevli bir profesörün de bulunduğu 90’a yakın doktor, eczacı ve terör örgütü üyesi 107 şüpheliyi gözaltına aldı. Saat 09.00’da operasyon ilk ayağı başladığı gibi “eş zamanlı” olarak tamamlandı.

DEPOLARA DA GİRİLDİ

Baskınların bir diğer bölümünde ise suç örgütünün depo olarak girildiği adreslere girildi. İKP timleri, depolarda binlerce kanser, hematoloji, ruh ve sinir hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaç ele geçirildi. Ele geçirilen bazı ilaçların terör örgütlerince canlı bomba eylemlerinde kullanıldığı ve büyük yankı uyandıran operasyonu ilgili bakanlıkların yakından takip ettiği öğrenildi. İllerden hava ve karayoluyla İstanbul’a getirilen şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından Vatan Caddesi’ndeki İKP Merkezi’nde sorguya alındı. Yurt genelinde baskınlara 2 binin üzerinde polisin katıldığı belirtildi.

sozcu

foto:sarızeybek

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.