anadoluverumelimedya.com

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında “Anayasal düzen karşıtlığından”suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce,  Anayasa’nın 2. Maddesine aykırı düşen Kahraman’ın sözlerine karşı bugüne kadar savcıların harekete geçmediğini belirterek, ”TBMM Başkanı’nın Anayasal düzene karşı yaptığı bu açıklamasına toplumun çok değişik kesimlerinden tepki gelmiş olmasına rağmen Cumhuriyet Savcıları tarafından bugüne kadar herhangi bir işlem tesis edilmemiştir” dedi.

Reklam alanı

İnce, 4 Mayıs Çarşamba günü Ankara adliyesinde Kahraman hakkında  savcılığa suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

İnce’nin açıklaması şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman İstanbul Üniversitesi’nde İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliğince (AYBİR) düzenlenen “Yeni  ve Yeni Anayasa” başlıklı konferansta yaptığı konuşmada “Laiklik bir kere zaten Anayasa’da olmamalıdır, Yeni Anayasa’da olmamalıdır” ifadesini kullanmıştır.

Anayasamızın Cumhuriyetin Nitelikleri başlıklı 2. Maddesi “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.” şeklindedir ve bu hüküm Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 4. Maddesi ile hüküm altına alınan değiştirilemeyecek hükümlerinden biridir.

TBMM Başkanı’nın Anayasal düzene karşı yaptığı bu açıklamasına toplumun çok değişik kesimlerinden tepki gelmiş olmasına rağmen Cumhuriyet Savcıları tarafından bugüne kadar herhangi bir işlem tesis edilmemiştir

Bu nedenle Milletvekili arkadaşlarımla birlikte 4 Mayıs 2016 Çarşamba günü Ankara Adliyesi’nde TBMM Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve aynı gün 11.30’da TBMM’de bu suç duyurusuna ilişkin basın açıklaması yapacağız.”

 duzgunhaber

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.