anadoluverumelimedya.com

Öğretmen okulları yeniden açılsın

AKP’nin eğitim politikalarına karşı çıkan “Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği”,  Öğretmen okullarının açılışının 157. yılını kutladı. Verilen mesajlar ise günümüz Türkiye’sinin nasıl bir tabloda yer aldığını gösterdi. 

Reklam alanı

Fethiye Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Başkanı Hasan Gürhan “öğretmen okullarının açılışının 157. yılında günümüz eğitim anlayışını ve AKP tarafından dayatılan 4+4+4 ile eğitimin piyasacı ve dinci bir anlayışa itildiğini” ifade etti.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’nda bir araya gelen öğretmenler eğitimdeki sıkıntılara dikkat çekti.

Başkan Hasan Gürhan yaptığı açıklamada; “1848 yılında yüzünü batıya dönen Osmanlı imparatorluğu batı modeli eğitim ve öğretim için batı ülkelerindeki gibi öğretmen yetiştiren öğretmen okulları açtı. Mekteb-i Muallimin adını alan bu okullar çağdaş bir adım olarak tarihe geçti. Bu öğretmen yetiştirme modeli Cumhuriyetle daha da geliştirilmiş önce köy öğretmen okullarına , daha sonra  köy enstitülerine dönüştürüldü.” dedi.

Köy Öğretmen okullarında ve Köy enstitülerinde köy çocuklarını eğitip çok amaçlı öğretmen yetiştirmenin hedeflendiğini belirten Gürhan şöyle devam etti:

“Böylece Cumhuriyet ilkeleri ve devrimleri her köyde hayatın içinde olacaktı.Her  köyde aydınlanma ışığı yanacaktı ve  yandı da. Anadolu bozkırları genç öğretmenlerle karanlıktan aydınlığa çıktı. Tüm Anadolu köylerinde öğretmenler Genç Cumhuriyetimizin kalkınmasında önemli rol aldı. Tüm zorluklara rağmen  Anadolu insanımızı öğretmenler;  akıl, bilim yoluyla  uygar ülkeler seviyesine yetiştirmek için çalıştı.

ATATÜRKÇÜ BİR NESİL İÇİN…

Öğretmenler her dönemde umudun, çalışkanlığın,örgütçülüğün,yurt sevgisinin,aydınlanmanın ışığı ,ülkesinin fedakar unsurları olmuşlardır.Çanakkale  savaşımızda ,Kurtuluş Savaşımızda,barışta, bağımsız Türkiye diyerek ön sıralarda yer almışlardır.Öğretmenler Atatürk ilke ve devrimlerini ülkemizin en uzak yerlerine kadar götürmüş; aklı ve bilimi kullanarak çağdaş ve  uygar dünyaya ulaşmada  önemli işler başarmıştır.Öğretmen yetiştiren kurumlarda yapılan her dönüştürme ve kapanma eğitim ve öğretimin kalitesini de düşürmüştür.

ÖĞRETMEN OKULLARI YENİDEN AÇILSIN

Kaliteli eğitim kaliteli ve mutlu öğretmenden geçer. 4+4+4 ile günümüzde eğitim kalitesi düşürülmüş, piyasacı ve dini esas olan bir yola girmiştir.İşte bunun içinde 16 martları ve 17 nisanları çok önemsiyoruz. Cumhuriyetimizin ilelebet yaşaması için de Öğretmen okullarını ulusal eğitimimizin vazgeçilmez unsurudur. Bizlerde Atatürkçü bir nesil için yeniden açılsın diyoruz.”

Murat Sökdü

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.