anadoluverumelimedya.com

Askeri kaynaklar: ‘Kan durdurucu haberleri gerçeği yansıtmıyor’

Askeri kaynaklar, İstanbul’da faaliyet yürüten bir firmanın, Mardin’in Nusaybin ilçesindeki güvenlik güçlerinin şahsi bazda yaptıkları “kan durdurucu bez” talebine kayıtsız kalmadığı şeklinde haberlere yer verildiğine dikkat çekerek, “Firmanın, güvenlik güçleri için ilçeye 40 bin liralık tıbbi malzeme gönderdiği bunun nedeni olarak ise bölgede görevli bir bölük komutanın kendilerine telefon açarak bu yönde bir talebi olduğunu ifade etmektedirler.

Reklam alanı

Sözde faturada ismi yazılan kurmay subayın olaydan haberi dahi yoktur. Yapılan araştırmada böyle bir bölük komutanının olmadığı da anlaşılmıştır. Zira Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu tıbbi ve sıhhi imkânları göz önüne alındığında böyle bir talebin akla ve mantığa aykırı olduğu açıkça görülebilecektir. Yine şahıs olarak birkaç kişinin İstanbul’dan gelirken bu üründen satın almış olmalarının firmanın Reklam yapma güdüsünü harekete geçirmiş olabileceği değerlendirilmektedir” ifadesini kullandılar.

Firmaya, bu malzemeyi kimin talebiyle yaptığı sorulduğunda isim veremediği ve malzemeyi özel harekâtçı bir polisle yolladığını ifade edildiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

“Firmanın kendi reklamı amacıyla bu faaliyete giriştiği, yaptığı yayınlarla açıkça görülmüştür. Velev ki böyle bir malzemeyi sırf yardım için göndermişse sergilemiş olduğu bu davranış şekli hiç ahlaki değildir. Daha önce bu ve benzer firmaların yaptıkları teklifler sonucunda, GATA’da oluşturulan bir heyet ürünleri incelemiş ve piyasadaki ürünlerin klasik kanama kontrol yöntemlerine (turnike, baskılı tampon) belirgin bir üstünlüğü olmadığını tespit etmiştir.

Kendilerine telefon etiğini iddia ettikleri kişinin Bölücü Terör Örgütü mensubu birisi olması da kuvvetle muhtemel gözükmektedir.

Piyasada kan durdurucu olarak pazarlanan ürünler, operasyona çıkan birliklerce kullanılması maksadıyla GATA K.lığınca incelenmiştir. Yapılan incelemede bu tür ürünlerin ciddi yan etkileri olduğu, doku hasarına sebebiyet verebildiği ve klasik kanama kontrol yöntemlerine belirgin bir üstünlük ve katkı sağlamadığı tespit edilmiştir. Bu tür ürünlerin, askeri yaralanmalarda Hastaneöncesinde kullanımının gerekli olmadığı sonucuna ulaşılmış ve bu tür ürünlerin tedarikinin yapılmamasına karar verilmiştir.

Muhtemelen söz konusu firma, TSK’ya satamadığı, deposunda kalan kan durdurucu ürünlerin pazarlamasını yapmak için bu tür ahlaki olmayan bir yola başvurmuştur. TSK kendi personelinin sağlığının korunması ve yaralıların tedavisi için her türlü tedbiri almaktadır. Bu konuda halkımızın endişesi olmasın.

Terörle mücadele eden TSK’nın halkımız her zaman yanında olmuştur. Ancak halkımızın ordusuna desteğinin, bir kısım firmaların reklam faaliyeti haline gelmemesine dikkat edilmesinde de fayda mütalaa edilmektedir.

Söz konusu firma, bu haberi yaptırmakla gönderdiğini iddia ettiği 40 bin TL’lik yardımın maddi değerinden çok öte bir reklam imkanı da sağlamıştır.”

Askeri kaynaklar, ABD Özel Kuvvetlerince kullanıldığı iddia edilen bu ürünün şu anda bu birlikler tarafından da kullanımına son verilmekte olduğu haberlerini alındığını vurgulayarak, “Zira içinde bulunan etkin maddenin kanamanın durmasından sonra vücutta ciddi “emboli- pıhtı atma” riski oluşturduğu ve ameliyata alınsa dahi bu risk nedeniyle bazı hastaların hayatlarını kaybettiği de bazı kaynaklarda belirtilmiştir” dediler.

milliyet

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.