anadoluverumelimedya.com

Ardanuç’ta halk HES’e karşı 15 günlük nöbete başladı

Artvin Ardanuç Bulancak’ta HES yapım çalışmalarına başlamak için son 20 günde iki kere sondaj makineleriyle gelen şirket, üçüncü denemesinde makinelerini alana indirdi. Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu gönüllü yürütücüleri, makinelerin sahaya indirildiği gün olan 28 Mart’ta yaptıkları toplantıda 29 Mart’tan itibaren HES karşıtı protestolarını yoğunlaştırma, yürüyüş yapma, HES yapılacak alanda nöbet kulübesi kurma ve akşam saatlerinde tencere – tava çalarak ses çıkarma eylemi başlatma kararı aldı.

Reklam alanı

Şirket yetkilileri kendilerini orada istemediklerini söyleyen halka sondaj çalışmaları bitsin bitmesin 15 gün sonra sahayı terk edeceklerini ve bölgeye zarar vermeyeceklerini söyledi. Şirketin sözünü tutup tutmayacağından emin olmak isteyen Ardanuçlular, 15 günlük denetim nöbetine başladı.

Ardanuçlular 29 Mart gecesi “Dereler özgürdür özgür akacak”, “HESçiler halka hesap verecek sloganları ile yürüyüş ve ses çıkarma eylemi yaptı. İlçe otogarında yapılan basın açıklamasının ardından kent merkezinden başlayan yürüyüş mahallelerde devam etti.

siyasihaber2
About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.