anadoluverumelimedya.com

‘Türk askerler Erdoğan’ı devirebilir’

Michael Rubin, Amerikan Girişim Enstitüsü (American Enterprise Institute) internet sitesinde yayınlanan yazısında, halihazırda Türkiye’deki durumun acınacak olduğunu, işlerin giderek daha kötüye gittiğini belirtti.
‘ÖZEL SEKTÖR BORCU KONTROLDEN ÇIKTI’
Sorunun sadece yeni terör dalgası bağlamında güvenlik sistemindeki açıkların olmadığını ifade eden uzman, ülke içindeki bazı diğer sorunları da sıraladı. Rubin, “Türkiye’nin kamu borcu istikrarlı olabilir ama özel sektör borcu kontrolden çıkıyor. Ülkenin turizm sektörü oynak, Türk parasının zayıflaması ise vatandaşların alım gücünü olumsuz yönde etkiledi” dedi.
‘DELİ SULTAN’ HIZIYLA SARAYLAR İNŞA EDİYOR’
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın da kontrolden çıktığını söyleyen Rubin, “Muhalifleri hapse atıyor, basına baskı yapıyor ve ‘deli sultan’ hızıyla saraylar inşa ediyor” yorumunda bulundu.
‘ERDOĞAN’IN DUYGUSAL PATLAMALARI ŞAŞKINLIK YARATIYOR’
Ürdün Kralı Abdullah
© REUTERS/ JONATHAN ERNST
Ürdün Kralı Türkiye’yi ABD’ye şikayet etti: Erdoğan radikal İslamcıları destekliyor
Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’ni feshetmekle tehdit ettiğini hatırlatan uzman, “Onun ani duygusal patlamaları Türkiye içinde olduğu kadar dışında da şaşkınlık yaratıyor. Hatta iktidardaki partinin üyeleri bile onun artan paranoyası hakkında fısıldaşıyor” ifadelerini kullandı.

Reklam alanı

‘ANKARA’NIN KÜRTLERLE ÇATIŞMAYI KAZANMA ŞANSI YOK’
Erdoğan’ın Kürtlerle çatışmasını da hatırlatan Rubin, “Erdoğan önce onlarla barış görüşmelerine gitti, sonra yine onlara karşı savaş açtı. Ankara’nın bu çatışmayı kazanma şansı yok, aksine ülkenin gerçekten bölünme olasılığı çok yüksek” dedi.
‘TÜRK ASKERİ DURUMUN FARKINDA’
Erdoğan’ın Türkiye’yi uçurumun eşiğine getirdiğini Türk askerlerinin de farkında olduğunu kaydeden yazar, “Eğer Türk askerler, Erdoğan’ı devirerek yakın çevresini hapse atmayı düşünürse yanına kâr mı kalacak? Mantıksal analiz açısından bakıldığında evet, ancak bu tür eylemleri onaylama açısından hayır” yorumunda bulundu.

DARBE OLURSA ABD NE DER?
“(ABD Başkanı Barack) Obama idaresi başkanlık seçimleri arifesinde olası darbe liderlerine yönelik eleştirinin ötesine gitmez, özellikle de bu liderler ülkede demokrasiyi onarma yönünde net adımlar atarsa” diyen Rubin, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:
“Washington, (2013’te devrilen Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed) Mursi’ye üzüldüğü gibi Erdoğan’a üzülmeyecek. Eski Mısır liderinin demokrasiye bağlılığı hâlâ tartışma konusu olabilir belki ama mevcut Türkiye cumhurbaşkanı durumunda bu konu aktüel değil. Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler yeni rejimle çalışmaya hazır olacak.”
Türkiye’nin NATO üyeliğinin olası askeri darbe için engel olmayacağını ifade eden Rubin, yeni yönetimin batılı insan hakları savunucularının Türkiye’deki ihlallere ilişkin eleştirileri azaltmak için hemen gözaltındaki gazetecileri serbest bırakacağı ve Erdoğan’ın ele geçirdiği medya kuruluşlarını hak sahiplerine iade edeceği tahmininde bulundu.
Uzman, “Bunun yanında, eğer yeni olası iktidar samimi bir şekilde Kürtlerle işbirliği yapmaya hazır olduğunu gösterirse Washington onları destekler” diye ekledi.
Rubin, “Şu iki faktör, zaten kırılgan olan Türk politikasının daha da zayıflayacağını gösteriyor: İç anlaşmazlıkların artması ve olası darbenin Türk askerleri için ciddi sonuçlar doğurmayacak olması” iddiasında bulundu.

sputnik

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.