anadoluverumelimedya.com

Tunceli’de kaçak baraj dağ keçilerinin yaşam alanlarını yok etti

Tunceli Elazığ sınırındaki Peri Suyu Vadisi’nde 2008 yılında yapımına başlanan Pembelik Barajı ve HES projesi, onaylı imar bulunmadığı için mahkeme tarafından durdurulmuştu. Ancak proje mahkeme kararına rağmen mühürlenmedi ve Limak Holding çalışmalarına yasa dışı bir şekilde devam etti.

Reklam alanı

Tunceli Peri Suyu’nda Limak Holding’e ait kaçak Pembelik barajının, doğal yaşamı nasıl yok ettiği fotoğraflandı.

Sinem Uğurlu’nun Evrensel’de yer alan haberine göre, baraj nedeniyle yaşam alanları daralan dağ keçileri barajın beton yığınları arasında yaşamaya çalışıyor. Bazı dağ keçileri ise barajın su tutması nedeniyle oluşan göllerde boğuluyor.

Barajın bölgedeki doğal yaşamı nasıl alt üst ettiği de ortaya çıktı. Yaşam alanları barajın suları ve gövdesi tarafından işgal edilen dağ keçileri artık barajın beton gövdesi üzerinden yürüyerek otlaklarına gidebiliyor. Yaşam alanları ortadan ikiye bölünen dağ keçilerinin barajların su tutmaya başlamasının ardından oluşan göllerde boğulduğu da belirtiliyor.

Dağ keçileri Aleviler için kutsal

Nesli tükenmekte olan dağ keçileri aynı zamanda Tunceli Alevilerinin inancına göre kutsal kabul ediliyor. Alevilerin kutsal mekanları ve dağ keçisi, alabalık, turna gibi kutsal saydıkları hayvanlar baraj ve HES projeleri nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

http://siyasihaber2.org/

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.