anadoluverumelimedya.com

Suriye ordusu Palmira’yı IŞİD’den geri almak üzere

Sputnik’in haberine göre Suriye ordusu, mayıs ayında IŞİD kontrolüne geçen Palmira antik kentini geri almak için başladığı operasyonda sona yaklaştı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, Suriye askerleri antik kentin girişine ulaştı.

Reklam alanı

GEÇEN YIL İŞGAL EDİLMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Suriye’nin Humus iline bağlı Palmira kenti IŞİD tarafından işgal edildi. IŞİD, Suriye ordusunun kontrolündeki bir kenti ilk kez ele geçirmiş oldu.

PALMİRA NERESİ?

Palmira orta Suriye’de antik zamanların önemli dini ve ticari merkezi olan, UNESCO tarafından 1980 yılında Dünya Miras Listesi’ne alınan şehir.

Kent, Humus Valiliği’nin, Palmira İli’ne bağlı bulunmaktadır. Şam’ın 215 km kuzeydoğusunda, Humus’un 155 km doğusunda ve Fırat’ın 120 km güneybatısında bir vaha üzerinde kurulmuştur. Suriye çölünün ticari kervanlarının geçiş noktasında olması sebebiyle “Çölün Gelini” de denilen şehrin isminin bulunan ilk bilgilere göre Tedmur, Tedmür, Tadmur veya Tudmur [1] olduğu Mari’de bulunan Babil tabletlerindeki kayıtlardan anlaşılmıştır.[2] Fransız arkeologlar tarafından 1933 yılından itibaren antik Mari şehrinden çıkarılan 25.000 tabletten anlaşıldığına göre Palmira’nın tarihi MÖ 19. yüzyıla kadar gerilere gitmektedir. Yunan ve Roma kaynaklarında ise 1. yüzyıldan itibaren kayıtlara rastlanılmıştır.

cumhuriyet

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.