anadoluverumelimedya.com

Yeni Partisi’nin İsmi Belli Oldu…

zgür Düşünce Gazetesi’ne konuşan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP’nin içindeki muhalif kanadın yeni parti kuracağı yönündeki iddiaları farklı bir boyuta taşıdı.

 

Reklam alanı

 Gül, Arınç ve Çelik’in içinde bulunduğu hareketin kuracağı yeni partinin adının bile hazır olduğunu belirten Yarkadaş, şunları söyledi:

Abdullah Gül Başbakan değil, Cumhurbaşkanı olmak istiyor. Bunun için de farklı siyasi arayışlar içinde olduğunu yakın çevresinden biliyorum. Gül’ün Cumhurbaşkanı olabilmesinin yolu, kendisine yakın bir partinin kurulması ve bu partinin de parlamentoda olmasından geçiyor.

Mevcut AKP yapısının kendisine cumhurbaşkanlığı kapısını açmayacağını biliyor artık. Bu yüzden içerideki çelişkilerden de faydalanarak yeni bir partinin kendisine destek olmasını bekliyor istiyor. Bunun için Bülent Arınç’la, Sadullah Ergin’le, Hüseyin Çelik’le sıkı ilişki içinde olduğunu biliyorum.

Hatta, partinin ismi üzerine bile konuşuldu. Bu isimlerden bir tanesi Milli Parti, bir diğeri Yeniden Atılım Partisi. Yeniden Atılım Partisi, AKP’nin ilk adıydı aslında.

Ama bu isimden vazgeçip, AKP ismi üzerinde uzlaşıldı. Abdullah Gül, cumhurbaşkanının yeniden Meclis tarafından seçilmesi gerektiğin ve kendisinin de bu yolla cumhurbaşkanı olabileceğini düşünüyor. Gül’ün temel problemi çekingen ve ürkek olması.”

 

Abdullah Gül’ün çekingen davrandığını kaydeden Yarkadaş şöyle devam etti: “Belki kendince kaybedeceği şeylerin olduğunu düşünüyor. Gül’ün hızlıca harekete geçmesinin önündeki en temel engel, AKP içindeki ayrılıkların henüz yeterince derinleşmemiş olmadığını düşünmesi.

Gül gibi deneyimli siyasetçiler, şartların iyice olgunlaşmasını bekler. Arınç’ın yeni bir partinin genel başkanlığına hazır olduğunu biliyoruz. Davutoğlu da bu oyunun içinde yer alıyor. Başbakanlığını muhafaza etmek için, milletvekilleriyle ilişkilerini sıklaştırıyor. Şu anda Davutoğlu ile hareket edecek 58 milletvekili var.

 

Davutoğlu bunu 100’ün üzerine çıkarmak istiyor. Yüzde 15’in üzerinde oy aldığını Cumhurbaşkanı’nın önüne giden anketlerden de görüyoruz. AKP içinde de Erdoğan ve Davutoğlu’nun uygulamalarından rahatsız olan belli bir kesim var.

Bu kesim, AKP çizgisinde bir parti kurulursa geçmeye hazırlar. Zaten Boydak’lara ve Naksan’a aşırı bir şekilde yüklenilmesinin sebeplerinden biri de budur.

Zaman gazetesine el konulmasının temel sebeplerinden biri de budur. Çünkü böyle bir parti kurulursa, Zaman okurlarının da bu partiye destek verebileceği düşünülüyor.”

Kaynak : Ajanslar

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.