anadoluverumelimedya.com

Meğer İngilizler “Alternatif Kürdistan” önermiş

Reklam alanı

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ülkesinin, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ndeki referanduma alternatif bir plan teklif ettiğini belirterek “Bu alternatif Kürt halkının isteklerinin karşılanması için fırsat sunabilirdi. Kürt liderliğinin bir bölümünün bu teklifi reddetmiş olması üzücüdür” dedi.

Reklam alanı

Barzani’ye yakın Rudaw’ın haberine göre Boris Johnson, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nde bugün düzenlenen bağımsızlık referandumuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“Birleşik Krallık bu referandumu desteklemiyor ve Irak’ın toprak bütünlüğünü savunmayı sürdürüyor” ifadelerini kullanan Johnson, herhangi bir referandumun Irak hükümetiyle anlaşma içinde yapılması gerektiğini savundu.

İngiltere’nin, Kürdistan Bölgesi’ne, Irak’la tartışma konusu olan bütün meselelerin müzakere edilmesini öngören alternatif bir plan teklif ettiğini belirten Johnson, şunları kaydetti:

“Bu alternatif, Kürt halkının isteklerinin karşılanması için fırsat sunabilirdi. Kürt liderliğinin bir bölümünün bu teklifi reddetmiş olması üzücüdür.

Irak’ın ve Iraklıların uzun vadedeki güvenliği ve refahı ancak diyalog ve iş birliğiyle sağlanabilir. Bütün tarafları referandumun ardından kışkırtıcı açıklamalar ve eylemlerden kaçınmaya çağırıyorum. Öncelik, IŞİD’le mücadele ve kurtarılan bölgelerin istikrarı olarak kalmalı.”

odatv

Reklam alanı
About armadmin 9279 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.