anadoluverumelimedya.com

TMMOB: Antidemokratik seçim düzenlemelerine hayır

Reklam alanı

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), gece apar topar Meclisten geçirilen ve seçim düzenlemesi öngören ‘ittifak yasasına’ tepki gösterdi.

Reklam alanı

“Antidemokratik seçim düzenlemelerine hayır” başlıklı bir açıklama yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, şunları kaydetti:

“Ülkemizin geleceği açısından en önemli gündemlerden biri olan seçim yasasına ilişkin düzenlemeler, dün gece yarısı alelacele TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Taslak çalışmalarından Genel Kurul görüşmelerine kadar her aşaması gizli kapılar ardında ve halktan kaçırılarak kabul edilen bu yasa, seçim güvenliğini olduğu gibi, parlamentonun saygınlığını da tümüyle ortadan kaldırmıştır.

Seçim kanunlarında yapılan bu antidemokratik değişikliklerle halk iradesi gasp edilmek istenmektedir.

Bilinmelidir ki, seçim güvenliği demokrasilerin en öncelikli şartıdır. 16 Nisan Anayasa Referandumunu şaibeli hale getiren “Mühürsüz” oyların Mecliste kabul edilen değişiklikle yasallaştırılması, bundan sonraki tüm seçimleri şaibeli hale getirmiş, seçim güvenliğini ortadan kaldırmıştır.

Bugüne kadar örneği olmayan bir ittifak örneği, bölünen seçmenler, taşınan sandıklar ve seçmen iradesini baskı altına almaya yönelik polisiye düzenlemeler, demokrasi tarihimizin yüz karası olarak kayıtlara geçmiştir.

Halk iradesinin sandığa yansımasının önüne geçecek her türden uygulama ve düzenlemeye karşı çıkıyoruz! Seçimlerin güvenliği ve demokrasinin geleceği için OHAL derhal kaldırılmalı, antidemokratik düzenlemeler iptal edilmelidir. Halkın kendi geleceğine özgür biçimde karar verebileceği demokratik bir ortam yaratılmalı ve demokratik bir seçim kanunu hazırlanmalıdır.

Emin Koramaz

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı”

birgün

Reklam alanı
About armadmin 9278 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.